انتقال بیمه بدنه

بیمه بدنه در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین بیمه‌ها به حساب می‌آید. بیمه بدنه خودرو برخلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست؛ اما اکثر دارندگان وسیله نقلیه در کنار بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه نیز تهیه می‌کنند. این بیمه دارای تخفیفات زیادی است که ممکن است تا 70 درصد نیز برسد. به همین دلیل افراد هنگامی که خودروی جدید می‌خرند یا قصد تعویض خودروی خود دارند برایشان مهم است که تخفیفات بیمه بدنه از بین نرود.

اما آیا امکان انتقال بیمه بدنه وجود دارد؟ آیا می‌توان بیمه بدنه را به شرکت بیمه‌ی دیگری منتقل کرد؟ آیا می‌توان تخفیفات بیمه بدنه را به شخص دیگری انتقال داد؟ در این مطلب از سایت بیمه پاسارگاد شعبه مرزداران درباره تمام شرایط و روش‌های انتقال تخفیف‌های بیمه بدنه به شما توضیح می‌دهیم. پیشنهاد می‌کنیم خواندن این مطلب را از دست ندهید.

بیمه بدنه چیست؟

قبل از هر چیز برای آشنایی بیشتر بهتر است بدانیم که بیمه بدنه چیست؟ بیمه بدنه معمولاً خسارت‌هایی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار نمی‌گیرند را جبران می‌کند. خسارت‌هایی از قبیل آتش‌سوزی، سرقت، تصادف، انفجار خودرو، برخورد اتومبیل با جسم ثابت و… شامل بیمه بدنه هستند. البته با پرداخت حق بیمه بیش‌تر می‌توان پوشش‌های دیگری نیز مانند شکست شیشه یا سرقت قطعات را نیز دریافت کرد. در صورتی که به اطلاعات بیش‌تری درباره بیمه بدنه نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله “چرا خرید بیمه بدنه الزامی است” را مطالعه کنید.

علاوه بر پوشش‌های زیاد، سقف تعهدات این بیمه‌نامه نیز قابل تغییر است. اما یکی از جذاب‌ترین مزایای بیمه بدنه تخفیف عدم خسارت آن است. در صورتی که در مدت یک سال با وجود بیمه بدنه خودروی شما هیچ خسارتی دریافت نکند؛ یا به عبارت دیگر در طول یک سال شما از بیمه بدنه خود استفاده نکنید، تخفیف عدم خسارت در بیمه نامه شما لحاظ می‌شود. این تخفیف به شرکت بیمه شما مربوط می‌شود اما در بعضی شرکت‌ها تا سقف 70 درصد تخفیف نیز وجود دارد.

آیا انتقال بیمه بدنه ممکن است؟

بله، انتقال بیمه بدنه ممکن است. در حقیقت منظور از انتقال بیمه بدنه، انتقال تخفیفات این بیمه است. تخفیفات عدم خسارت را می‌توان منتقل کرد که البته شرایطی برای آن وجود دارد. همچنین به نکاتی نیز باید توجه کنید که به شما توضیح می‌دهیم.

چرا باید بیمه بدنه خودرو را منتقل کرد؟

همان‌طور که گفتیم در بیمه بدنه تخفیف عدم خسارت وجود دارد و بیمه بدنه، بیمه شخص مالک خودرو است. به این معنی که، برخلاف بیمه شخص ثالث که بیمه مربوط به خودرو می‌شود، اما بیمه بدنه مربوط به مالک خودرو است و تخفیفات آن قابل انتقال است. این تخفیفات تأثیر خوبی روی حق بیمه پرداختی بیمه‌گذار دارند.

به همین دلیل معمولاً هنگامی که افراد قصد خرید خودروی جدید دارند، مایلند که بیمه بدنه خود را منتقل کنند. گاهی نیز افراد ممکن است به دلایل مختلف قصد داشته باشند شرکت بیمه‌ی خود را تغییر دهند. در این شرایط نیز انتقال تخفیفات بیمه بدنه را مد نظر قرار می‌دهند.

شرایط انتقال بیمه بدنه

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، انتقال بیمه بدنه به معنی انتقال تخفیفات بیمه بدنه است. شما با داشتن شرایط زیر می‌توانید تخفیفات بیمه بدنه خود را منتقل کنید:

 • بیمه باید معتبر باشد.
 • حداقل به مدت یک سال باید تخفیف عدم خسارت برای بیمه‌نامه صادر شده باشد.
 • تخفیف عدم خسارت برای راننده یا مالک خودرو است و نمی‌توان به شخص دیگری منتقل کرد.
 • اگر خودروی جدید ارزش متفاوتی داشته باشد باید حق بیمه خودرو جدید پرداخت شود. به زبان ساده یعنی اگر خودروی خود را از پراید به سمند تغییر دهید، حق بیمه سمند بیشتر است و باید مبلغ بیش‌تری بپردازید.‌ همچنین در صورت نیاز مابه تفاوت آن از شرکت بیمه نیز دریافت می‌شود.

روش های انتقال بیمه بدنه خودرو

. انتقال بیمه‌نامه بدنه معمولاً به دلایل و اَشکال زیر اتفاق می‌افتد:

 • خرید خودروی جدید و انتقال تخفیفات عدم خسارت به خودروی جدید
 • خرید خودروی صفر و انتقال تخفیفات عدم خسارت به خودرو
 • انتقال تخفیفات بیمه بدنه به شرکت بیمه دیگر
 • انتقال تخفیفات بیمه بدنه به شخص دیگر

در ادامه مقاله شرایط هرکدام از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

انتقال تخفیفات بیمه بدنه به خودرو جدید

پیش‌تر گفتیم که شما می‌توانید بیمه بدنه ماشین خود را به ماشین جدید انتقال دهید. امکان انتقال تخفیف عدم خسارت نیز در این حالت وجود دارد. فرقی نمی‌کند که وسیله نقلیه جدید شما صفر باشد یا نه؛ فقط کافیست ظرفت مدت حداکثر ‌24 ساعت بعد از فروش اتومبیل قبلی خود، اقدام به انتقال بیمه بدنه کنید. البته در این رابطه چند نکته وجود دارد:

 • هردو ماشین براساس تعداد سیلندر و مشخصات فنی در یک گروه باشند. (به عنوان مثال امکان انتقال تخفیفات بیمه بدنه از خودروی پراید به نیسان ممکن نیست.)
 • قبل از انتقال بیمه‌نامه بدنه کارشناسان شرکت بیمه باید وسیله نقلیه قبلی را بازدید کنند.
 • اگر خودروی جدید گران‌تر باشد، ارزش آن در بیمه‌نامه ثبت می‌شود.

انتقال بیمه بدنه به شرکت بیمه دیگر

اگر شما بیمه بدنه دارید و تصمیم دارید شرکت بیمه خود را تغییر دهید، این امر امکان پذیر است. در این شرایط تخفیفات بیمه خود را نیز می‌توانید به شرکت بیمه جدید انتقال دهید. برای این کار فقط کافیست زمان تمدید بیمه بدنه خود به شرکت بیمه‌ی جدید درخواست انتقال بیمه بدنه بدهید. البته قبل از انتقال بیمه کارشناسان شرکت جدید باید ماشین شما را بازدید کنند.

انتقال تخفیف بیمه بدنه به شخص دیگر

باید بگوییم که این امر ممکن نیست. در حقیقت امکان انتقال بیمه بدنه شخص جدید وجود دارد؛ اما شما فقط می‌توانید بیمه را منتقل کنید و امکان انتقال تخفیف بیمه بدنه به راننده‌ی جدید وجود ندارد. در قوانین شرکت‌های بیمه، تخفیفات بیمه بدنه مربوط به راننده می‌باشد و با انتقال بیمه تخفیفات به راننده جدید تعلق نمی‌گیرد.

چگونه بیمه بدنه را انتقال دهیم؟

برای انتقال بیمه بدنه باید مراحل زیر را طی کنید:

 • اطلاع داد به شرکت بیمه
 • مدارک ماشین و مدارک بیمه را به شرکت بیمه تحویل دهید و فرم انتقال بیمه بدنه را پر کنید.
 • کارشناس بیمه از ماشین جدید بازدید کرده و ارزش آن را در بیمه‌نامه ثبت می‌کنند.
 • مابه‌التفاوت ارزش خودروها از طرف شما یا شرکت بیمه پرداخت می‌گردد.

مدارک مورد نیاز برای انتقال بیمه بدنه

 • سند خودروی جدید و گواهی فروش خودروی قبلی
 • کارت خودرو
 • بیمه نامه خودروی قبلی
 • کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی بیمه‌گذار
 • مدارک تعیین کننده نسبت برای انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

نکته مهم: هر شرکت بیمه شرایط خود برای انتقال بیمه را دارد. بهتر است قبل از انجام هر فعالیتی با کارشناسان بیمه در تماس باشید.

چند نکته که قبل از انتقال بیمه بدنه باید در نظر داشته باشید

 • پس از فروش خودرو حداکثر ظرف مدت 24 ساعت باید برای انتقال بیمه بدنه اقدام کنید.
 • شرکت بیمه از ابتدای فرآیند انتقال باید در جریان کار قرار گیرد.
 • حق بیمه بعد از انتقال بیمه بر حسب ارزش خودروی جدید محاسبه می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم شرایط انتقال بیمه بدنه و روش‌های انتقال تخفیفات بیمه بدنه را برای شما شرح دهیم. برای انتقال بیمه بدنه بهتر است قبل از هرچیز با شرکت بیمه خود در تماس باشید. امیدواریم که با خواندن این مطلب پاسخ خود را گرفته باشید. در صورتی که همچنان در این مورد به راهنمایی نیاز دارید، در بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید تا کارشناسان بیمه پاسارگاد مرزداران جواب شما را بدهند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *