بیمه تامین اجتماعی

در اکثر مواقع، بیمه تامین اجتماعی به عنوان بیمه اجباری برای کارکنان یا کارمندان و از سوی کارفرما در نظر گرفته می‌شود. اما این بیمه‌نامه انواع و مزایای مختلفی دارد. در این مطلب از سایت بیمه پاسارگاد مرداران خواهیم آموخت که بیمه تأمین اجتماعی چیست؟ همچنین با انواع بیمه تامین اجتماعی نیز آشنا می‌شویم.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

هر نوع برنامه حمایت اجتماعی که توسط قانون و با هدف حمایت از افراد برای دوره‌های بازنشستگی، بازماندگی، بیکاری، پرورش فرزندان یا از کارافتادگی در نظر گرفته شود را تامین اجتماعی می‌گویند. بیمه تامین اجتماعی شامل خدمات درمانی نیز می‌شود. برای آشنایی بیش‌تر با خدمات درمانی این بیمه‌نامه پیشنهاد می‌کنیم مقاله مزایای بیمه تکمیلی تامین اجتماعی را مطالعه کنید. میزان حق بیمه تامین اجتماعی 30 درصد حقوق کارمند یا کارگر است که 23 درصد آن به عهده کارفما می‌باشد.

مزایای بیمه تامین اجتماعی

  • پوشش درمانی برای جبران هزینه‌های پزشکی
  • دریافت کمک هزینه بارداری
  • دریافت کمک هزینه ازدواج
  • دریافت مستمری ازکارافتادگی، بازنشستگی
  • دریافت بیمه بیکاری‌

انواع بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی، به عنوان بیمه اجباری زیر نظر سازمان تامین اجتماعی ارائه می‌شود. این بیمه جهت حمایت از کارمندان و کارکنان، بخشی از هزینه‌های دوره بازنشستگی، از کارافتادگی و درمانی را جبران می‌کند. این بیمه انواع مختلفی دارد که در ادامه هرکدام را به صورت مجزا به شما معرفی می‌کنیم.

بیمه اجباری

اگر در جایی مانند شرکت، اداره، کارخانه و… مشغول کار هستید، کارفرمای شما موظف است که بیمه تامین اجتماعی برای شما تهیه و شما را تحت پوشش این بیمه‌نامه درآورد. براساس قانون کار، تمام کارفرمایان باید کارگران یا کارمندانشان را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند. به همین دلیل به این بیمه، بیمه اجباری می‌گویند.

پرداخت حق بیمه به عهده چه کسی است؟

پیش‌تر گفتیم که میزان حق بیمه در بیمه تأمین اجتماعی 30 درصد حقوق کارمند است. پرداخت 23 درصد از آن نیز به عهده کارفرما و فقط 7 درصد از آن به عهده کارگر است.

بیمه خویش فرما

بیمه خویش فرما همان‌طور که از نام آن پیداست برای افرادی است که قصد دارند خودشان را بیمه کنند. مثلاً شخصی که کسب و کار آنلاین خود را به صورت شخصی اداره می‌کند، می‌تواند از بیمه خویش فرما یا بیمه اختیاری تامین اجتماعی استفاده کند. بیمه خویش فرما شامل دو دسته می‌شود؛ بیمه اختیاری و بیمه کارفرمایان! در صورتی که درباره بیمه خویش فرما و انواع آن به اطلاعات بیش‌تری نیاز دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه خویش فرما چیست را مطالعه کنید.

نکته: بیمه خویش فرما از بیمه بیکاری مجزا است و کسی که از این بیمه نامه استفاده کند، نمی‌تواند از بیمه بیکاری بهره ببرد.

بیمه تکمیلی تامین اجتماعی

بیمه تکمیلی درمان یا بیمه درمان تکمیلی تامین اجتماعی، برای جبران هزینه‌های درمان به وجود آمده است. با استفاده از این بیمه نامه بخش زیادی از هزینه‌های درمان را می‌توانید جبران کنید. بیمه تکمیلی درمان برای کسانی که دچار بیماری خاص هستند و هزینه درمان آن‌ها بالا است پیشنهاد می‌شود. انواع بیمه تکمیلی شامل بیمه تکمیل درمان گروهی، بیمه تکمیل درمان انفرادی و بیمه تکمیل درمان خانواده می‌شود. انواع بیمه تکمیلی تأمین اجتماعی و مزایای آن را در مقاله مزایای بیمه تکمیلی تامین اجتماعی به شما معرفی کرده‌ایم. خواندن آن مقاله برای آشنایی شما با بیمه تکمیلی بسیار مفید است.

بیمه بیکاری

می‌توان از نام این بیمه‌نامه ماهیت آن را نیز حدس زد. بیمه بیکاری مخصوص کسانی است که بنا به دلایلی و بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده و شغل خود را از دست داده‌اند. براساس قانون بیکاری این بیمه به افرادی تعلق می‌گیرد که براساس حوادثی مانند سیل، زلزله، کرونا و یا به هرشکل دیگری بدون خواست خود شغلشان را از دست بدهند و آماده به کار جدید باشند. البته نکته حائز اهمیت این است که بیمه بیکاری از طریق ترک شغل یا استعفا شامل حال فرد بیکار نمی‌شود.

این بیمه شامل مزایای بسیار و شرایط مختلف است. برای آشنایی با بیمه بیکاری، مبلغ آن و این که چه کسانی تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می‌گیرند پیشنهاد می‌کنیم مقاله بیمه بیکاری چیست را مطالعه کنید.

جمع بندی

در این مقاله بیمه تامین اجتماعی و انواع آن را به شما معرفی کردیم. بیمه تأمین اجتماعی شامل انواع مختلفی از جمله بیمه بیکاری، بیمه خویش فرما یا بیمه اختیاری، بیمه تکمیلی درمان است. همچنین با مزایا و فواید بیمه تامین اجتماعی نیز آشنا شدیم. در صورتی که درباره این بیمه نامه یا شرایط آن سوالی دارید، کافی است در بخش نظرات از ما بپرسید. کارشناسان سایت بیمه پاسارگاد شعبه مرزداران در اولین فرصت توضیحات لازم را به شما ارائه می‌دهند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *