بیمه زنان خانه دار چیست؟

درباره بیمه زنان خانه‌دار چه می‌دانید؟ نرخ حق بیمه در این بیمه‌نامه چقدر است و چگونه تعیین می‌شود؟ آیا بیمه نامه زنان خانه‌دار تنها به بانوان متاهل تعلق می‌گیرد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوال‌های گفته شده و همچنین ده‌ها سوال دیگر را بیابید. قبل از آن بهتر است بدانید که زن خانه دار به چه کسی می‌گویند.

زن خانه ‌دار کیست؟

بانوانی که انجام امور خانه را بر عهده دارند و در بیرون از خانه مشغول به کار نیستند، به عنوان زن خانه‌دار شناخته می‌شوند. بیش از ۶۷ درصد از بانوان ایرانی مشغول به کار خانه هستند و جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون را شامل می‌شوند. با توجه به اینکه این افراد درآمد مستقلی ندارند و معمولاً تحت تکلف همسران و یا پدران خود هستند، بیمه زنان خانه‌دار می‌تواند مناسب‌ترین گزینه برای دریافت مستمری در زمان کهنسالی و بازنشستگی آنان باشد.

همانطور که احتمالا متوجه شدید این بیمه‌نامه تنها مختص به بانوان متاهل نیست. دخترانی که هنوز تحت تکلف پدر هستند نیز می‌توانند، از بیمه نامه زنان خانه‌دار بهره مند شوند؛ البته اگر شرایط سنی لازم را داشته باشند.

شرایط سنی دریافت بیمه زنان خانه دار

دختران مجرد 18 سال به بالا و بانوانی که کمتر از 50 سال سن دارند، می‌توانند برای دریافت بیمه زنان خانه‌دار درخواست بدهند. اگر بیش از 50 سال دارید و می‌خواهید برای دریافت بیمه‌نامه درخواست دهید باید با توجه به مازاد سن خودتان از 50 سال، سابقه پرداخت حق بیمه در سازمان تامین اجتماعی داشته باشید.

برای مثال اگر 53 سال و 8 ماه سن دارید، باید 3 سال و 8 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید. خبر خوب این که اگر سابقه‌ای بیش از ۱۰ سال در پرداخت حق بیمه داشته باشید این شرایط برای شما لغو می‌شود. یعنی نیازی به پرداخت دوباره نخواهید داشت.

مبلغ حق بیمه در بیمه زنان خانه دار

بر خلاف سایر بیمه‌نامه‌ها در بیمه زنان خانه‌دار، مقدار حق بیمه به صورت دلخواه تعیین نمی‌شود. برای مشخص شدن حق بیمه باید از فرمول خاصی استفاده کرد. این فرمول عبارت است از:

تعداد روزهای ماه × حداقل دستمزد روزانه در آن سال × نرخ انتخابی سهم فرد بیمه شده

مقدار حداقل دستمزد روزانه را وزارت کار سالانه اعلام می‌کند. با توجه به افزایش نرخ تورم در کشور این مبلغ در هر سال متفاوت است. بنابراین حق بیمه قابل دریافت در این بیمه‌نامه نیز هر سال نسبت به سال قبل متفاوت خواهد بود. به بیان دیگر شاهد افزایش مبلغ حق بیمه هستیم. با پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار می‌توانید در زمان بازنشستگی مستمری دریافت کنید. شرایط بازنشستگی در بیمه زنان خانه‌دار را در ادامه مطلب برای شما نوشته‌ایم. با ما همراه باشید تا از این شرایط آگاه شوید.

نرخ های مختلف پرداخت حق بیمه زنان خانه‌ دار

در صورتی که از توان مالی چندان خوبی برخوردار نیستید، نگران نباشید. برای پرداخت حق بیمه زنان خانه‌دار 3 نرخ مختلف تعیین شده است که شما می‌توانید با توجه به توان مالی خود، نرخ مناسب برای خود را انتخاب کنید.

 • نرخ اول
 • درصد است و در این نرخ تنها زمانی به بازماندگان فرد مستمری تعلق می‌گیرد که بیمه شده بعد از بازنشستگی فوت کند. در غیر این صورت هیچ گونه مستمری به بازماندگان تعلق نخواهد گرفت. 2 درصد دیگر نیز به این نرخ اضافه می‌شود که دولت برای پرداخت آن به شما تعهد می‌دهد؛ یعنی در مجموع 14 درصد!!!
 • نرخ دوم

14 درصد است (به علاوه 2 درصد که دولت آن را می‌پردازد.) . سطح تعهدات در این نرخ شامل قبل و بعد از فوت فرد بیمه شده می‌باشد. یعنی حتی اگر فرد بیمه شده در قبل از زمان بازنشستگی فوت کند، به بازماندگان او مستمری پرداخت می‌شود.

 • نرخ سوم
 • درصد است که 2 درصد آن مانند نرخ‌های قبلی تحت تعهد دولت است. نرخ سوم در واقع کامل‌ترین نرخ است که در آن حتی از کار افتادگی نیز جز پوشش‌ها قرار می‌گیرد.

مدارک لازم برای تقاضای بیمه نامه زنان خانه دار

برای دریافت این بیمه‌نامه باید در حین مراجعه به کارگزار مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • شناسنامه و کپی از آن
 • کارت ملی و کپی از آن
 • عکس 4*3

اگر برای پوشش‌های درمانی این بیمه‌‌نامه نیز درخواست دارید در فرم مربوطه تیک این گزینه را بزنید. همچنین درباره پوشش‌های درمانی بیمه زنان خانه‌دار، نکات زیر را بخوانید.

 • اگر از پوشش‌های درمانی بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنید، مانعی برای درخواست‌‌ این پوشش‌ها از طریق بیمه زنان خانه‌دار ندارید.
 • حتی اگر تحت تکلف پدر یا همسر خود باشید می‌توانید از پوشش‌های درمانی بیمه‌نامه استفاده کنید.
 • انتخاب این مورد اجباری نیست و شما می‌توانید در صورت عدم تمایل برای پوشش‌های درمانی درخواستی ندهید.
 • برای برخورداری از این پوشش‌ها باید حق سرانه درمان را بپردازید. این مبلغ در سال 99 مقدار 55700 تومان تعیین شده است.

در این مقاله درباره مزایا و معایب بیمه زنان خانه‌دار مطالبی را جمع‌آوری کردیم. با مطالعه این مطلب دریافتید که چگونه باید بیمه‌نامه زنان خانه‌دار را تهیه کنید. با بهره‌مندی از این بیمه‌نامه دیگر نگران فرزندان و بازماندگان خود نخواهید بود. در صورت نبودن شما فرزندانتان از نظر مالی مشکلی نخواهند داشت. سوالات خود را در بخش نظرات از ما بپرسید. پاسخگوی شما خواهیم بود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *