بیمه موبایل یا تلفن همراه چیست؟

این روزها، با آمدن مدل‌های جدید گوشی و افزایش قیمت شدید موبایل، خرید تلفن همراه یک دغدغه است، نگهداری و محافظت از آن نیز یک دغدغه! هرچه موبایل شما گران‌تر باشد، نگرانی شما بابت این که اتفاقی برای آن بیافتد نیز بیش‌تر خواهد بود. اتفاقاتی از قبیل سرقت، شکستن ال سی دی، سوختن پردازنده، تماس با مایعات و… ممکن است ضرر میلیونی به شما وارد کند.

اما چاره چیست؟ شما هم ممکن است مانند خیلی دیگر از افراد نام بیمه موبایل به گوشتان خورده باشد. بیمه موبایل یکی از بیمه‌نامه‌های جدید است که با بالا رفتن قیمت موبایل روز به روز محبوب‌تر از گذشته می‌شود. در این مطلب به شما توضیح می‌دهیم که بیمه موبایل چیست؟ چه تفاوتی با گارانتی دارد و چرا باید تلفن همراه خود را بیمه کنید؟ با ما همراه باشید.

بیمه موبایل چیست؟

همان‌طور که گفتیم اکثر افراد بعد از خرید موبایل، نگرانی‌هایی بابت مواقعی که گارانتی تعمیر یا تعویض قطعات را پوشش نمی‌دهد دارند. برای حل این مشکل بیمه موبایل به وجود آمده است. بیمه موبایل نیز مانند بقیه بیمه‌ها در قبال حق بیمه‌ای که از بیمه‌گزار دریافت می‌شود، موبایل و تلفن همراه را از صدمات و آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند. در صورتی که به موبایل شما آسیبی وارد شود شرکت بیمه به عنوان خسارت کل مبلغ یا میزان قابل توجهی از آن را به شخص پرداخت می‌کند.

پوشش های بیمه موبایل

بیمه‌نامه موبایل نیز مانند بقیه بیمه‌ها پوشش‌های مخصوص به خود را دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • پوشش سرقت و دزدی موبایل و سرقت
 • آب خوردگی یا نفوذ مایعات به داخل گوشی
 • ضربه خوردن گوشی مانند افتادن از دست و صدمه دیدن
 • سیل، زلزله، آتش‌سوزی
 • نوسانات ولتاژ برق
 • از کار افتادگی قطعات

حال که با ماهیت ماهیت این بیمه‌نامه آشنا شدید، چرا باید گوشی خود را بیمه کنیم؟

پوشش سرقت بیمه موبایل
با داشتن بیمه موبایل آن را دربرابر سرقت ایمن کنید.

چرا باید از بیمه تلفن همراه استفاده کنیم؟

احتمالاً تا اینجای مقاله پاسخ این سوال را گرفته باشید. تصور کنید که هزینه هنگفتی بابت خرید گوشی موبایل پرداخت کنید. تلفن همراه همان‌طور که از نام آن پیداست، اکثر مواقع همراه شماست. همین موضوع احتمال آسیب دیدن آن را بالا می‌برد و ممکن است ضرر زیادی به شما وارد کند. حوادثی نظیر گم شدن، دزدیده شدن، افتادن و آسیب دیدن روزانه برای گوشی های زیادی اتفاق می‌افتد. پس بهتر نیست با پرداخت مبلغی ماهیانه تحت عنوان حق بیمه گوشی خود را به نوعی گارانتی کنید؟ بنابراین در صورتی که نگران خرابی موبایل یا سرقت آن هستید، بیمه موبایل بسیار جذاب به نظر می‌رسد. صحبت از گارانتی شد؛ این سوال ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که پس گارانتی چه؟

تفاوت بیمه موبایل و گارانتی موبایل

تفاوت گارانتی و بیمه گوشی همراه بیش‌تر مربوط به خطراتی که پوشش می‌دهند است. اول از همه این که برای گارانتی تلفن همراه نیازی نیست مبلغی به شرکت سازنده پرداخت کنید. اما برای بیمه‌نامه باید حق بیمه را به صورت ماهانه به شرکت بیمه بپردازید. همچنین گارانتی قابل تمدید نیست. هنگامی که گارانتی موبایل تمام شود، دیگر قادر به استفاد از خدمات گارانتی نخواهید بود. اما بیمه را می‌توان تا هر زمانی که مایل بود تمدید کرد.

اما بزرگ‌ترین تفاوت آن‌ها پوشش‌هایشان در برابر خطرات است. بیمه موبایل عموماً خطرات بیش‌تری را پوشش می‌دهد و در حقیقت حوادثی را که گارانتی تعهدی در قبال آن‌ها ندارد، بیمه‌نامه جبران می‌کند. در ادامه چند مورد از تفاوت‌های بیمه موبایل و گارانتی را مشاهده می‌کنید:

 • گارانتی ضمانتی در قبال آب خوردگی قطعات ندارد اما بیمه موبایل این مورد را پوشش می‌دهد.
 • خرابی گوشی به خاطر ضربه دیدن یا افتادن تحت پوشش گارانتی نیست اما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.
 • سرقت گوشی تحت پوشش بیمه است اما گارانتی خیر!
 • خرابی‌هایی که براثر حوادث طبیعی نظیر سیل، آتش‌سوزی، زلزله پیش می‌آید را گارانتی پوشش نمی‌دهد.
 • خرابی‌هایی نظیر استفاده از قطعات غیر اصل یا کم و زیاد شدن ولتاژ برق را گارانتی ضمانت نمی‌کند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید اکثر مواقعی که اشتباه فرد، سهواً به گوشی آسیب وارد کند تحت پوشش گارانتی و ضمانت نامه نیست. اما با استفاده از بیمه‌نامه تلفن همراه می‌توان این خسارات را جبران کرد.

حق بیمه موبایل چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

بیمه موبایل نیز مانند بقیه بیمه‌ها دارای حق بیمه است که شخص بیمه‌گزار باید به صورت ماهانه به شرکت بیمه پرداخت کند. اما هزینه بیمه موبایل چقدر است؟  این مورد نیز مانند بیمه بدنه خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجایی که امروزه انواع و اقسام گوشی با قیمت‌ها و قطعات مختلف در بازار موجود است؛ پرداخت غرامت نیز به قیمت گوشی و نوع آن مربوط می‌شود. طبیعتاً هرچه بیش‌تر برای گوشی هزینه کنید، میزان حق بیمه آن نیز بیش‌تر می‌شود. در هزینه بیمه موبایل مواردی مانند ارزش موبایل، سال ساخت، میزان سلامت آن و… تاثیرگذار هستند.

چگونه گوشی موبایل خود را بیمه کنیم؟

باز هم مانند بقیه بیمه‌نامه‌ها برای بیمه موبایل نیز بایستی به شعبه بیمه مورد نظر خود مراجعه کنید. شرکت بیمه قراردادی تحت عنوان بیمه‌نامه موبایل برای شما تنظیم می‌کند. این قرارداد دارای مدت زمان مشخصی است و بعد از اتمام آن می‌توانید آن را تمدید کنید. در صورتی که در طول مدت قرارداد حق بیمه خود را پرداخت نکنید، شرکت بیمه می‌تواند قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ کند.

جمع بندی

برای خرید بیمه موبایل شما می‌توانید به شعب بیمه شهر خود مراجعه کنید. امیدواریم که خواندن این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و پاسخ سوال‌های خود را دریافت کرده باشید. در صورتی که درباره بیمه گوشی به راهنمایی‌های بیش‌تری نیاز دارید، سوال خود را در بخش دیدگاه‌ها بیان کنید.

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *