معرفی انواع بیمه

از مدت‌ها قبل بیمه در تمام کشورهای دنیا رواج پیدا کرده و در انواع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در شرایط مختلف و مشکلات گوناگون بیمه به کمک فرد بیمه‌گذار آمده و در جبران خسارت‌های مالی و جانی به اشخاص کمک می‌کند. بیمه در اشکال مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای استفاده از آن بهتر است با انواع آن آشنا شوید. در این مطلب از سایت بیمه پاسارگاد مرزداران انواع تقسیم بندی بیمه را آماده کرده‌ایم. با ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انواع بیمه کدامند؟

بیمه‌ها بر حسب نوع پوشش‌هایی که به فرد بیمه‌گذار ارائه می‌دهند انواع مختلفی دارند. اما به طور کلی بیمه به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

بیمه های اجتماعی (اجباری)

بیمه اجتماعی یا بیمه اجباری که گاهی با نام بیمه ناشی از قانون نیز خوانده می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیداست برای تمام افراد جامعه اجباری می‌باشد. این بیمه بیش‌تر برای طبقات کم درآمد و ضعیف جامعه کابرد دارد. بیمه اجتماعی برای حمایت از افرادی که سطح درآمد نسبتاً پایینی دارند تأسیس شده است. به موجب بیمه اجباری این افراد زیر چتر حمایتی دولت قرار می‌گیرند.

در این نوع بیمه بخش اعظم حق بیمه توسط کارفرما (به عنوان مثال رئیس کارخانه) پرداخت می‌شود و فقط بخش کوچکی از حق بیمه توسط خود فرد پرداخته می‌شود. بیمه اجباری به حمایت افراد در مقابل خطرات احتمالی از جمله بیماری، بیکاری  و… می‌پردازد.

بیمه های بازرگانی (اختیاری)

بیمه بازرگانی یا بیمه اختیاری و همان‌طور که از نام آن پیداست بر خلاف بیمه اجتماعی به صورت کاملا اختیاری می‌باشد. در این نوع بیمه فرد با میل خود اقدام به تهیه پوشش‌های شرکت بیمه می‌کند. بیمه بازرگانی نیز انواع مختلفی دارد؛ اما در همه‌ی آن‌ها بیمه‌گر در مقابل دریافت مبلغی به عنوان حق بیمه، افراد را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد. بیمه اختیاری به صورت کلی به حمایت از سرمایه و دارایی‌های فرد بیمه‌گذار می‌پردازد. بیمه بازرگانی شامل بیمه‌های اشخاص، بیمه اشیاء و بیمه مسئولیت می‌باشد که در ادامه آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

بیمه اشخاص

بیمه اشخاص یا بیمه زندگی، نوعی از بیمه است که با فوت یا حیات اشخاص ارتباط دارد. در بیمه اشخاص بر خلاف بیمه اموال، بیمه گر نمی‌تواند خسارت یا غرامت وارد شده به بیمه‌گذار را حساب کند. به عنوان مثال یکی از محبوب‌ترین بیمه‌های اشخاص بیمه عمر است. مطمعناً تعیین عمر هیچ انسانی ممکن نخواهد بود، به این ترتیب بیمه‌گر نیز نمی‌تواند میزان غرامت را برآورد کند. بیمه عمر، بیمه حادثه و بیمه درمان جزو بیمه‌های اشخاص هستند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در زمینه بیمه اشخاص پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع بیمه اشخاص را مطالعه کنید.

بیمه اشیاء یا بیمه اموال

در بیمه‌نامه اموال، بیمه‌گر یا شرکت بیمه در مقابل خسارت و زیان وارد شده به اموال یا دارایی‌های فرد متعهد می‌شود. در بیمه اشیاء سرمایه و دارایی افراد بیمه می‌شود. تعهد بیمه‌گر تا سقف مبلغ بیمه شده خسارت وارده به بیمه‌گذار است. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره بیمه اموال، بهتر است مقاله بیمه اموال چیست را مطالعه کنید.

نکته: ارزش اشیاء و دارایی‌های فرد هنگام خرید بیمه‌نامه و اخذ قرار داد ذکر می‌شود. جبران خسارت بر اساس ارزش لحاظ شده اشیاء برآورد می‌شود.

بیمه اموال شامل انواع زیر می‌باشد:

 • بیمه آتش سوزی،انفجار، صاعقه
 • بیمه اتومبیل
 • بیمه هواپیما
 • بیمه مهندسی
 • بیمه محصولات کشاورزی
 • بیمه باربری
 • بیمه کشتی
 • و…

بیمه مسئولیت

یکی دیگر از انواع بیمه بازرگانی، بیمه مسئولیت است. در بیمه مسئولیت، مسئولیت مدنی افراد در قبال اشخاص ثالث بیمه می‌شود. همه افراد در مقابل زیانی که به جان و مال اشخاص دیگر وارد کنند، مسئول هستند. بیمه مسئولیت شامل 4 نوع است.

 • بیمه مسئولیت عمومی
 • بیمه مسئولیت حرفه ای
 • بیمه مسئولیت تولید کنندگان کالا
 • بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

همان‌طور که گفتیم در تقسیم بندی انواع بیمه، به دو دسته کلی بیمه های بازرگانی و بیمه های اجتماعی تقسیم می‌شوند. بیمه‌ی اجباری برای حمایت از افراد کم درآمد جامعه به وجود آمده است. اما بیمه اختیاری که انواع مختلفی دارد شامل حفاظت از جان و مال افراد می‌شود. در صورتی که درباره هرکدام از انواع این بیمه‌ها سوالی دارید، در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید. تیم پشتیبانی بیمه پاسارگاد مرزداران در اولین فرصت پاسخ شما را خواهند داد.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *