تفاوت دیه و ارش

جبران خسارت‌های بدنی معمولاً با دیه با اَرش صورت می‌گیرد. اما ارش و دیه در نوع و میزان خسارت با هم تفاوت‌هایی دارند. در این مقاله به بررسی مفهوم پوشش ارش در بیمه‌های مسئولیت مدنی و تعریف ارش خواهیم پرداخت. همچنین توضیح خواهیم داد که ارش و دیه چیست؟ سپس تفاوت دیه و ارش را گفته و در پایان نحوه‌ی محاسبه ارش را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

دیه و ارش چه تفاوتی دارند؟

دیه و ارش هر دو از جمله خسارت‌هایی هستند که قانون برای جبران خسارات در نظر گرفته است. اما این دو مجازات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. نوع و میزان خسارت وارده در دیه کاملا مشخص است؛ اما میزان خسارت در ارش مشخص نیست. به عنوان مثال در قانون دیه قطع شدن دست نصف یک دیه کامل و کاملاً مشخص است. اما دیه پاره شدن یا آسیب دیدن تاندون دست در قانون مشخص نشده است. برای مشخص کردن ارش قاضی دادگاه به نظر کارشناسی پزشکی قانونی استناد می‌کند. برای تفهیم بیشتر موضوع بهتر است به صورت جداگانه به تعریف هرکدام بپردازیم.

دیه چیست؟

بر اساس ماده 448 قانون مجازات اسلامی، دیه مقدار مال معینی است که در شرع برای جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت و یا جنایات عمدی برای مواردی که قصاص تعلق نمی‌گیرد در نظر گرفته می‌شود. به زبان ساده‌تر دیه مقدار مالی است که از طرف شارع برای یک جنایت تعیین شده است. مانند دیه قتل غیر عمد. همان‌طور که گفتیم میزان خسارت دیه در قانون مشخص است.

ارش چیست؟

در مواردی که جنایتی صورت پذیرد اما دیه‌ی خاصی برای جنایت تعیین نشده باشد، مبلغی با نظر کارشناس پزشک قانونی به نام ارش تعیین می‌شود. مطابق ماده‌ی 369 قانون مجازات اسلامی، هر جنایتی که بر عضو کسی وارد شود و شرعاً دیه خاصی برای آن مشخص نشده باشد، جانی موظف به پرداخت ارش می‌باشد. همچنین در ماده 449 قانون مجازات اسلامی آمده: کلیه مواردی که برحسب این قانون ارش در نظر گرفته می‌شود، با در نظر گرفتن دیه کامل و نوع و شدت جنایت، میزان خسارت وارده طبق نظر کارشناس تعیین می‌شود.

تعیین میزان ارش به عهده دادگاه سپرده شده است. در صورتی که برای قسمتی از صدمه دیه تعریف شده باشد و برای قسمتی نشده باشد، ترکیب دیه و ارش در نظر گرفته می‌شود.

تفاوت دیه و ارش چیست؟

  • مقدار دیه در قانون مشخص است، اما میزان ارش در قانون تعیین نشده است.
  • دیه هم برای جراحات و هم برای قتل کاربرد دارد اما ارش فقط برای جراحات در نظر گرفته می‌شود.
  • دیه برای زن و مرد متفاوت است اما ارش برای هردو یکسان است.
  • دیه برای اعضای خاصی از بدن (مانند دست، پا، استخوان‌ها، جراحات سر و صورت) تعیین می‌شود اما ارش برای صدماتی که دیه آن مشخص نیست استفاده می‌شود. در واقعیت ارش بیش‌تر از دیه کاربرد دارد.

نحوه محاسبه ارش

در ماده 449 قانون اسلامی نحوه محاسبه ارش نیز مشخص شده است. بر اساس این ماده ارش با توجه به موارد زیر مشخص می‌شود. قاضی با توجه به 4 مورد میزان ارش را مشخص می‌کند.

  1. نظر کارشناس
  2. نوع جراحت و شدت آن
  3. تأثیر جنایت وارده بر سلامت قربانی
  4. میزان خسارت وارد شده به قربانی با توجه و میزان دیه ( به عنوان مثال میزان ارش در صدمه‌ی وارد شده به تاندون زانو با توجه به میزان دیه دست تعیین می‌شود.)

قاضی با درکنار هم قرار دادن موارد بالا میزان ارش را تعیین می‌کند.

امیدواریم که توانسته باشیم به خوبی مفهوم ارش و دیه را برای شما توضیح داده باشیم. در صورتی که سؤالی داشتید با ما درمیان بگذارید، در کم‌ترین زمان ممکن پاسخ‌گوی شما خواهیم بود.

منبع مرتبط

مطالعه بیشتر:

لزوم خرید بیمه نامه مسئولیت آسانسور در ساختمان‌ها

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *