خودروی متعارف در بیمه ثالث

بی تردید خودروهای گران قیمت و لوکس در خیابان‌ها و همچنین بالا رفتن قیمت انواع خودروها، این نگرانی را در اکثر افراد ایجاد کرده است که اگر با خودروهای گران قیمتی مانند پورشه، بی.ام.و، بنز و… تصادف کنند، بیمه شخص ثالث چه مقدار از خسارت وارد شده را پرداخت خواهد کرد؟ ممکن است بعضی از قطعات این خودروها مانند چراغ، آینه یا گل‌گیر از قیمت کل خودروهای معمولی بیشتر باشد. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که بیمه شخص ثالث به چه مقدار خسارت‌های وارد شده به خودروی لوکس را پرداخت می‌کند؟

خسارات وارد شده به خودروهای لوکس

همان‌طور که گفتیم، احتمالا میزان خسارت در حادثه‌های رانندگی با خودروهای گران قیمت بسیار بالا است. از این‌رو سال گذشته شورای عالی بیمه فرمول محاسبه‌ی خسارات وارد شده در تصادفات با خودروهای گران قیمت را که توسط دیوان عدالت ابطال شده بود اصلاح کرد. در قانون جدید بیمه ثالث که برای حمایت از افراد کم بضاعت تصویب شده، تمام خودروها به دو گروه متعارف و نامتعارف تقسیم می‌شوند. بهتر است قبل از هرچیز تعریف دقیق خودروهای متعارف و نامتعارف را بدانید.

تعریف خودروی متعارف و غیر متعارف در بیمه

خودروی متعارف

بر اساس تبصره 4 ماده 8 قانون بیمه، خودرو متعارف خودرویی است که ارزش آن در زمان وقوع حادثه، به تشخیص کارشناسان ارزیابی خسارت شرکت بیمه و کارشناس دادگستری، کمتر از 50 درصد سقف تعهدات بدنی باشد. سقف تعهدات بدنی که در ابتدای هر سال مشخص می‌شود برابر با نصف دیه ماه‌های حرام است. دیه ماه‌های حرام در سال 1399 برابر با 440 میلیون تومان است.

خودروی نامتعارف

با توجه به تعریف خودروی متعارف، خودرویی که ارزش آن در زمان وقوع حادثه بیشتر از 50 درصد سقف تعهدات بدنی باشد نامتعارف یا غیر متعارف شمرده می‌شود. بنابراین به زبان ساده‌تر در سال 1399 هر خودرویی که قیمت آن معادل یا بیشتر از 220 میلیون تومان باشد نامتعارف گفته می‌شود. همچنین هر خودرویی که قیمت آن کم‌تر از 220 میلیون تومان باشد خودروی متعارف گفته می‌شود.

سقف پرداخت خسارت مالی به خودروهای غیر متعارف در بیمه شخص ثالث

بر اساس فرمول جدید خسارت‌های ناشی از تصادفات رانندگی، فقط تا میزان خسارت وارد شده به گران‌ترین خودرو متعارف از طریق بیمه شخص ثالث و یا فرد مقصر قابل جبران خواهد بود.

به عنوان مثال تصور کنید که یک خودروی سمند در تصادف با یک خودروی پورشه باعث ضرر 500 میلیون تومانی به خودروی پورشه شود. همچنین راننده ی خودروی سمند در این حادثه مقصر شناخته شود. با این شرایط به طور قانونی حداکثر خسارتی که مالک پورشه از راننده‌ی سمند می‌تواند مطابه نماید برابر با 220 میلیون تومان خواهد بود. راننده سمند و شرکت بیمه ثالث در قبال الباقی خسارت هیچ‌گونه تعهدی نخواهند داشت.

تبصره 1 ماده 2 : کارشناسان ارزیابی خسارت شرکت بیمه و کارشناس دادگستری مکلف هستند در مواردی که قظعات انواع گران‌ترین خودروهای متعارف اختلاف قیمت دارند، گران‌ترین آن را ملاک قرار دهند. به عبارت دیگر در مثال فوق اگر چراغ خودروی پورشه آسیب دیده باشد و ارزش چراغ گران‌ترین خودروهای متعارف بین 4 میلیون 5 میلیون تومان متغیر باشد باید گران‌ترین چراغ که 5 میلیون تومان است در نظر گرفته شود.

تبصره 2 ماده 2 : در مواردی که خودروی نامتعارف دارای قطعاتی است که در خودروی متعارف وجود ندارد، ملاک ارزیابی قیمت قطعه مشابه در گران‌ترین خودروی متعارف خواهد بود.

مشخص است که اجرای این قانون باعث افزایش ریسک مالی و همچنین هزینه‌های نگه‌داری از خودروهای لوکس خواهد شد. به این ترتیب ضرورت استفاده از بیمه بدنه برای خودروهای لوکس و نامتعارف کاملا مشهود به نظر می‌رسد. همچنین با توجه به این که روز به روز قیمت خودرو در حال بالا رفتن می‌باشد، در حال حاظر اکثر خودروهای بازار به عنوان خودروی نامتعارف شناخته می‌شوند. بنابراین در صورتی که همچنان از بیمه بدنه استفاده نمی‌کنید بهتر است به فکر باشید.

همچنین در مقاله‌ی چرا با وجود بیمه ثالث خرید بیمه بدنه الزامی است، به‌طور کامل به تشریح بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه پرداخته‌ایم که خواندن آن کمک زیادی به شما خواهد کرد. از این‌که تا پایان مقاله با ما همراه بودید خرسندیم. نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *