دیه راننده مقصر و پوشش بیمه حوادث راننده

متاسفانه سالانه تعداد قابل توجهی تصادفات جاده‌ای به همراه خسارات جانی و مالی اتفاق می‌افتد. بیمه شخص ثالث خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث را در تصادفات جبران می‌کند. در این بیمه راننده و سرنشینان خودروی زیان دیده و سرنشینان خودروی مقصر جزو اشخاص ثالث محسوب می‌شوند. اما راننده مقصر شخص ثالث محسوب نمی‌گردد.

حال سوال‌هایی که پیش می‌آید این است که؛ آسیب وارد شده به راننده مقصر چگونه جبران می‌شود؟ آیا به راننده مقصر هم دیه تعلق می‌گیرد؟ در این مقاله پاسخ به این سوالات را برای شما شرح خواهیم داد.

آیا به راننده مقصر بیمه تعلق می‌گیرد؟

بیمه شخص ثالث هیچ تعهدی در قبال خسات‌های مالی وارد شده به راننده مقصر ندارد. اما با استفاده از پوشش بیمه حوادث راننده، خسارت‌های جانی وارده به راننده مقصر قابل جبران خواهد بود. پس در واقع می‌توان گفت در بیمه شخص ثالث، علاوه بر اشخاص ثالث از راننده‌ی مقصر نیز حمایت می‌شود و به او بیمه تعلق می‌گیرد.

بیمه حوادث راننده

یکی از پوشش‌های بیمه شخص ثالث که به صورت اجباری به همراه بیمه ارائه می‌شود، بیمه حوادث راننده است. به بیان دیگر نیازی نیست که این پوشش به صورت مجزا خریداری شود. همان‌طور که می‌دانید بیمه ثالث نیز بیمه‌ای اجباری است پس تمام رانندگان از پوشش بیمه حوادث راننده نیز بهره می‌برند. بیمه حوادث راننده خسارت‌های جانی وارد شده به راننده مقصر را پوشش می‌دهد.

پوشش های بیمه حوادث راننده

در قانون قبلی بیمه شخص ثالث، فقط در صورتی که راننده مقصر فوت می‌کرد یا دچار نقص عضو دائمی می‌شد می‌توانست از بیمه حوادث راننده استفاده کند و به او غرامت پرداخت خواهد شد. اما در قوانین جدید این بیمه به نفع بیمه‌گذار تغییر کرده است. بر اساس قانون جدید این بیمه، علاوه بر فوت و نقص عضو، در قبال هزینه‌های پزشکی و جراحت‌های جزئی نیز متعهد بوده و به راننده مقصر غرامت پرداخت می‌کند.

میزان دیه در بیمه حوادث راننده مقصر

براساس ماده 3 قانون بیمه شخص ثالث، میزان دیه به ازای خسارت‌های وارده به راننده مقصر، برابر با دیه مرد مسلمان در ماه‌های غیر حرام می‌باشد.

نکته: حتی اگر حادثه در ماه‌های حرام اتفاق افتاده باشد باز هم میزان دیه برای ماه‌های عادی محاسبه می‌گردد. میزان دیه سال 99 در ماه غیر حرام برابر با 330 میلیون تومان می‌باشد.

نکته 2: در صورتی که راننده مقصر گواهینامه معتبر و مرتبط با وسیله نقلیه نداشته باشد دیه به او تعلق نمی‌گیرد و شرکت بیمه هیچ‌گونه تعهدی در قبال شخص نخواهد داشت.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت و دیه راننده مقصر

 • اصل و کپی بیمه نامه شخص ثالث مقصر
 • اصل و کپی کارت شناسایی و کارت ماشین خودروی مقصر
 • کپی گزارش (کروکی) پلیس راهنمایی و رانندگی یا نظریه کارشناسی رسمی دادگستری
 • اصل و کپی گواهینامه رانندگی مقصر
 • مدارک شناسایی راننده مقصر حادثه

مدارک مورد نیاز در صورت نقص عضو یا هزینه‌های پزشکی راننده مقصر (علاوه بر مدارک فوق)

 • اصل و کپی صورت حساب‌های مراکز درمانی
 • اصل و کپی نظریه پزشکی قانونی یا پزشک معتمد در خصوص نوع و میزان صدمه

مدارک مورد نیاز در صورت فوت راننده مقصر برای دریافت خسارت ( علاوه بر مدارک فوق)

 • کپی برابر اصل برگه معاینه جسد توسط پزشکی قانونی
 • کپی برابر اصل جواز دفن
 • کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه راننده فوت شده
 • کپی برابر اصل گواهی فوت

نکته: براساس ماده قانون 9 بیمه حوادث، بیمه‌گذار حداکثر ظرف مدت 60 روز موظف است حادثه رخ داده را به شرکت بیمه اطلاع دهد. در صورت تاخیر در اعلام وقوع حادثه شرکت بیمه هیچ‌گونه تعهدی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت.

نکته 2: براساس ماده 11 قانون بیمه حوادث، شرکت بیمه مکلف است حداکثر 20 روز بعد از تاریخ تکمیل مدارک، مبلغ خسارت را به بیمه‌گذار پرداخت نماید.

شرایط دریافت هزینه‌های پزشکی راننده مقصر از بیمه تکمیلی

در صورتی که بیمه شخص ثالث شامل راننده مقصر نشود ( به عنوان راننده مقصر گواهینامه رانندگی نداشته باشد.) برای دریافت هزینه‌های پزشکی شخص می‌تواند از بیمه تکمیلی استفاده کند.

نکته: اگر راننده برای دریافت خسارت بتواند از بیمه شخص ثالث استفاده کند، امکان استفاده از بیمه تکمیلی وجود ندارد.

خسارت مالی خودروی مقصر چگونه پرداخت می‌شود؟

بالاتر گفتیم که خسارت وارد شده به خودروی مقصر توسط بیمه شخص ثالث پرداخت نمی‌شود. بنابراین هنگامی که خسارت مالی به خودروی راننده مقصر وارد می‌شود؛ پرداخت خسارت به عهده کدام بیمه است؟

در صورتی که راننده مقصر مایل به جبران خسارت وارد شده به خودروی خود باشد باید از بیمه بدنه استفاده نماید. بیمه بدنه پوشش‌های زیادی داراست و در صورتی که شما مقصر حادثه رانندگی باشید، زیان‌های وارده به خودرو شما توسط این بیمه پرداخت می‌شود.

امیدواریم که توانسته باشید جواب سوال خود را در این مقاله دریافت کرده باشید. درصورتی که همچنان سوالی داشتید متخصصین ما در اولین فرصت پاسخ‌گوی شما خواند بود. همچنین نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه‌ها وارد کنید.

 

لینک کوتاه مطلب: https://cutt.ly/waa2NnH

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *