بیمه آتش سوزی

در صورتی که شما به عنوان مدیر ساختمان انتخاب شده‌اید، باید از مسئولیت‌ها و تکالیف خود آگاهی داشته‌باشید. از جمله مسئولیت‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد بیمه‌کردن ساختمان در برابر آتش‌‍سوزی است.

بیمهی آتشسوزی چیست؟

این بیمه‌نامه به پرداخت خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی می‌پردازد. یعنی در صورت بروز حادثه، می‌توانید خسارت‌ها را از بیمه دریافت کرده و به تعمیر ساختمان بپردازید. لازم به ذکر است که طبق این بیمه‌نامه، فقط زیان‌های مالی جبران می‌شود و پوششی برای زیان‌های جانی در این بیمه‌نامه وجود ندارد.

مسئولیت این بیمه بر عهدهی کیست؟

تهیه‌ی بیمه‌ی آتش‌سوزی بر عهده‌ی مدیر ساختمان است. در واقع مدیر ساختمان وظیفه دارد ساختمان را  در برابر حوادثی مثل آتش بیمه کند. چرا که در غیر این صورت خسارات ناشی از این حوادث بر عهده‌ی  شخص مدیر خواهد بود.

اگر مدیر ساختمان اقدام به تهیه‌ی بیمه‌نامه کند و صاحبان واحدها خواهان این بیمه نباشد، دو حالت ایجاد می‌شود:

  1. هیچ کدام از واحدها خواهان این بیمه نباشد که در این صورت مدیر باید برای رفع مسئولیت از خود یک قرارنامه تنظیم کند. این قرارنامه حق شکایت را از صاحبان مالک‌ها در صورت بروز حادثه ساقط کرده و مسئولیت را از دوش مدیر ساختمان برمی‌دارد.
  2. در حالت دوم برخی مالکان موافق و برخی مالکان مخالف هستند. در این شرایط مدیر ساختمان باید از راه قانونی اقدام کرده و مبلغ مربوطه را مطالبه کند.

پس اگر شما مدیر یک ساختمان هستید، توصیه‌ی ما به شما این است که هرچه زودتر اقدام به تهیه‌ی این بیمه‌نامه فرمایید.

پرداخت حق بیمهی آتشسوزی بر عهدهی کیست؟

بدیهی است که هزینه‌ی حق بیمه بر عهده مالکان واحدها است. این مبلغ بر اساس متراژ هر واحد محاسبه می‌شود. در صورت عدم پرداخت حق بیمه توسط صاحبان املاک، مدیر ساختمان حق پیگیری قانونی این مساله را دارد. یعنی مدیر می‌تواند با ارسال اظهارنامه‌ای خواستار اجرای قانون دراین‌باره باشد.

بیمهی آتش سوزی چه تهدیداتی را پوشش میدهد؟

این بیمه‌نامه نیز مانند بیمه‌ی بدنه، دو نوع از تهدیدات را پوشش می‌دهد.

1.خسارات اصلی که شامل حریق انفجار و صاعقه است.

2.خسارات فرعی(تبعی) که منظور از آن‌ها آن دسته از تبعاتی است که تحت پوشش این بیمه‌نامه نیستند و باید به صورت جداگانه خریداری شوند. این خسارات شامل زلزله، سیل، طوفان، شکستن شیشه و ترکیدگی لوله‌ی آب و …. می‌باشد.

با این حال همانطور که پیش‌تر ذکر کردیم تعهدی درباره‌ی خسارت جانی در این بیمه‌نامه وجود ندارد. یعین با وجود پوشش‌دهی دونوع خسارت باز هم خسارت جانی از طرف شرکن بیمه جران نخواهد شد.

مدت زمان بیمهی آتشسوزی چقدر است؟

این بیمه‌نامه را می‌توان هم به صورت کوتاه‌‌مدت و هم بلند مدت تهیه نمود. بسته به خواسته‌ی طرف‌قرارداد این زمان تعیین میشود. هرچقدر مدت این بیمه بیشتر شود، حق بیمه‌ای که باید پرداخت کنید کم‌تر می‌شود.

نکته‌ی موجود این است معمولا بیمه‌نامه‌ی طولانی‌مدت، به نفع متقاضی خواهد بود. چرا که برای زمان زیادی از دغدغه‌ی تمدید قرداد آسوده خواهد بود. علاوه بر این حق بیمه‌ی کم‌تری می‌پردازد.

آیا وسایل و املاک داخل منازل هم بیمه میشود؟

این مساله بستگی به خواسته‌ی متقاضیان خواهد داشت. طبیعتا با این کار مبلغ بیمه افزایش می‌یابد و افراد باید مبلغ بیشتری را به عنوان حق بیمه می‌پردازد.

 عوامل موثر در تعیین نرخ بیمهی آتشسوزی کدامند؟

1.زیربنا و متراژ ساختمان

یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین مبلغ حق بیمه، متراژ ساختمان است که با قیمت بیمه رابطه‌ی مستقیم دارد. یعنی با افزایش متراژ ساختمان حق بیمه افزایش می‌یابد.

2.قیمت حقیقی اسباب و اثاثیه واحدها

این فاکتور نیز به عنوان دومین عامل، با افزایش حق بیمه رابطه‌ی مستقیم دارد.

3.پوشش‌های اضافی

با توجه به ‌آنچه پیش‌تر گفتیم، خسارت‌‌های اضافی به صورت طبیعی تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار ندارند. یعنی اگر شخصی تمایل به دریافت خسارت ناشی از هر کدام از این حادثه‌ها را دارد، باید هزینه‌ی آن را بپردازد.

4.میزان ریسک

طبیعتا با بالاتر رفتن میزان ریسک حق بیمه نیز افزایش می‌یابد. برای مثال یک انبار حاوی مواد آتش‌زا ریسک بیشتری نسبت به یک ساختمان مسکونی چندطبقه دارد.

هر شرکت بیمه با توجه به فاکتورهای خاصی میزان ریسک‌پذیری مناطق مختلف را ارزیابی می‌کند. سپس قیمت متناسب با میزان ریسک‌پذیری را اعلام می‌کند.

اموالی که تحت پوشش بیمه‌‌ی آتشسوزی قرار میگیرند کدامند؟

این اموال شامل سه دسته می‌شوند. از جمله:

1.ساختمان‌های مسکونی

2.ساختمان‌های صنعتی از جمله کارخانه‌ها و تاسیسات آن‌ها و …

  1. اماکن غیرصنعتی مثل ساختمان‌های تجاری، رفاهی وآموزشی و …

 

در آخر به شما توصیه می‌کنیم که اگر به عنوان مدیر ساختمان انتخاب شده‌اید،هرچه زودتر برای تهیه‌ی این بیمه‌نامه اقدام کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *