بیمه مسئولیت چیست؟

آیا به خاطر دارید هنگامی که کودک بودید چه مسئولیت‌هایی داشتید؟ ممکن است خود را مسئول نگهداری از عروسکتان یا تمیز نگه داشتن لباستان می‌دانستید. با افزایش سنتان به مرور تعهد نیز بیش‌تر و مهم‌تر می‌شد. مثلا مراقبت از برادر یا خواهر کوچک‌تراتان! در دوران جوانی نیز مسئولیت‌های شما بزرگ‌تر شد. به عنوان مثال نگهداری از پدر و مادر یکی از مسئولیت‌های مهم زندگی در جوانی به حساب می‌آید. اما همیشه در انجام مسئولیت‌های خود موفق شدید؟

البته که همیشه سعی می‌کنیم مسئولیت خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم. اما طبیعی است که همیشه کارها آن طور که باید و شاید مطابق میل ما پیش نمی‌رود. بیمه مسئولیت یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به شما کمک کند که در انجام کارها و تعهدات خود با خیال راحت پیش بروید و نگران اتفاقات و خطرات آن نباشید. شاید بهترین راه معرفی بیمه مسئولیت آن جمله‌ی معروف “پیش گیری بهتر از درمان است” باشد.

در این مطلب توضیح می‌دهیم که بیمه مسئولیت چیست و انواع بیمه مسئولیت را به شما معرفی می‌کنیم. همچنین تعهدات بیمه‌گذار و بیمه‌گر در بیمه مسئولیت را نیز توضیح می‌دهیم؛ با ما همراه باشید.

بیمه مسئولیت چیست؟

مطمئناً قبول دارید که هر کسی باید پاسخگوی اعمال و کارهای خود در برابر دیگران باشد. بیمه مسئولیت نیز به معنای تعهد بیمه گذار به افراد دیگر است. این بیمه‌نامه شامل ضررهای مالی و جانی که به شخص ثالث وارد می‌شود است. فرد بیمه گذار با انتخاب این بیمه و استفاده از شرایط و پوشش‌های آن تعهد و مسئولیت‌های خود دربرابر دیگران را بیمه می‌کنند. به این ترتیب اگر اتفاقی رخ دهد شرکت بیمه خسارات وارده را پرداخت می‌کند.

چرا باید از بیمه مسئولیت استفاده کنیم؟

گفتیم که هر فرد با توجه به شغل یا جایگاه اجتماعی خود؛ ممکن است ناخواسته به دیگران صدماتی از قبیل صدمات جانی یا مالی وارد کند. بنابراین دربرابر صدمات و خسارات وارد شده مسئول است و باید زیانی که وارد کرده است را جبران کند. در برخی مواقع و بعضی از مشاغل خسارت وارد شده ممکن است بسیار پرهزینه باشد و ضرر زیاد و جبران ناپذیری به فرد وارد کند. در این شرایط با خرید بیمه مسئولیت می‌توانید جبران این خسارت‌ها را به عهده شرکت بیمه گر واگذار کنید.

انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت بنا به مشاغل مختلف، انواع مختلفی نیز دارد. اما به صورت کلی شامل سه دسته زیر می‌شود:

 • بیمه مسئولیت مدنی
 • بیمه مسئولیت قراردادی
 • بیمه مسئولیت متقابل

در ادامه مطلب هر یک از این بیمه‌نامه‌ها و انواع مختلف آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت مدنی انواع مختلفی دارد. می‌توان گفت در تمام مواقعی که فردی مسئولیتی به عهده دارد، بیمه مسئولیت مدنی نیز وجود دارد. در این نوع از بیمه مسئولیت زیان‌هایی که فعالیت فرد، سازمان یا شرکت به شخص ثالث وارد می‌کند جبران می‌شود.

انواع بیمه مسئولیت مدنی

به دلیل این که هر مسئولیت و شغلی ریسک و خطرات مخصوص به خود را دارد، بیمه مسئولیت مدنی نیز انواع مختلفی دارد. البته به طور کلی شامل دو بخش اصلی بیمه مسئولیت بدنی عمومی و بیمه مسئولیت بدنی حرفه‌ای است. برخی از انواع بیمه مسئولیت مدنی عبارتند از:

 1. بیمه مسئولیت مدنی عمومی
  • بیمه مسئولیت مدنی آتش سوزی
  • بیمه مسئولیت دارندگان آسانسور
 2. بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای
  • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان
  • بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان
  • بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهندسین در ساختمان‌ها
  • بیمه مسئولیت مدنی فنی مدیران
  • بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا
  • بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگاه

و…

بیمه مسئولیت مدنی عمومی

در صورتی که افراد در انجام کارهای روزمره یا شغل خود، به اشخاص ثالث خسارت جانی یا مالی وارد کنند؛ با استفاده از این بیمه نامه جبران خسارات صورت می‌پذیرد.

بیمه مسئولیت دارندگان آسانسور

اگر در هنگام استفاده از آسانسور یا پله برقی، به استفاده کنندگان خسارت جانی یا مالی وارد شود، شرکت بیمه خسارات را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. البته ماهیت آسانسور (باربری یا نفربر) در این بیمه تأثیرگذار است. در مقاله بیمه نامه مسئولیت آسانسور تمام جزئیات مربوط به این بیمه‌نامه را توضیح داده‌ایم که خواندن آن به شما کمک زیادی می‌کند.

بیمه آسانسور
بیمه آسانسور
بیمه مسئولیت مدنی آتش سوزی

قبلا در مقاله‌ی “بیمه آتش سوزی چست” توضیح دادیم که اگر بر اثر آتش سوزی، صاعقه، انفجار، زلزله، سیل، طوفان و… خسارتی به بیمه گذار وارد شود، بیمه گر خسارات را پوشش می‌دهد و زیان وارد شده را به فرد می‌پردازد. اما حتماً می‌دانید که در خیلی از سوانح آتش سوزی به همسایه‌ها و باقی افراد نیز ممکن است خسارت وارد شود. در این شرایط بیمه آتش سوزی خسارات را پوشش نمی‌دهد. در حقیقت پوشش این مسائل مربوط به بیمه مسئولیت مدنی آتش سوزنی است. در این بیمه خسارات جانی و مالی پوشش داده می‌شوند.

بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای

بیمه مسئولیت مدنی حرفه ای، مربوط به تعهد اشخاص شاغل نسبت به اشخاص ثالث در حوزه شغلی است. در واقع اگر هنگام کارتان به کسی آسیبی وارد کنید، بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای خسارات را تحت پوشش قرار می‌دهد. این بیمه انواع مختلفی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به مسئولیت پزشکان، مسئولیت مهندسی یا بیمه مسئولیت مدیران را نام ببریم.

بیمه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

احتمالاً ماهیت این بیمه را می‌توان از روی نام آن حدس زد. با تهیه این بیمه‌نامه پزشکان مسئولیت خطا، اشتباهات و کوتاهی را در حین عمل جراحی به عهده شرکت بیمه و بیمه‌گر واگذار می‌کنند. این بیمه خسارت و زیان‌های مالی و جانی که به بیمار وارد شود را جبران می‌کند. این بیمه‌نامه شامل پوشش‌ها و جزئیات فراوانی است. در صورتی که قصد دارید درباره بیمه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان، پوشش‌های آن، حق بیمه و… اطلاعات بیش‌تری کسب کنید مقاله بیمه مسئولیت پزشکان چیست را مطالعه کنید.

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان و کارمندان

این بیمه مسئولیت خسارت‌های وارد شده به کارکنان و کارمندان را عهده دار می‌شود. بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان از زیر شاخه‌های بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای به حساب می‌آید. هیچ تفاوتی هم نمی‌کند که کارکنان استخدامی باشند یا قراردادی و…! تمام کارمندان تحت پوشش بیمه‌گر قرار خواهند گرفت. البته نرخ بیمه‌نامه بر اساس ریسک مربوط به شغل مشخص می‌شود.

بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین در ساختمان ها

یکی از مشاغلی که احتمال وقوع خطرات مالی و جانی در آن زیاد است ساختمان سازی است. در بیمه مهندس ساختمان مسئولیت مهندس در قبال صدمات جانی به افراد و خسارت‌های مالی به ساختمان یا وسایل پوشش داده می‌شود. در این بیمه مسئولیت مهندس شامل کارکنان ساختمان، اشخاص ثالث مانند (همسایه‌ها یا عابران و…)، مالکان ساختمان و وسایل ساختمانی می‌باشد. تعهد بیمه‌گر برای آسیب‌های بدنی براساس قانون دیه تعیین می‌شود. میزان خسارت مالی قابل جبران نیز توسط خود مهندس ساختمان تعیین می‌شود.

بیمه مهندس
بیمه مهندس
بیمه مسئولیت مدنی فنی مدیران

بیمه مسئولیت فنی مدیران نیز یکی دیگر از بیمه‌های مسئولیت به حساب می‌آید. بیمه مدیران خود شامل دسته‌های مختلفی مانند زیر می‌شود:

 • بیمه مدیران مهدکودک
 • بیمه مدیران مجموعه های ورزشی
 • مدیران ساختمان‌ها
 • مدیران تورهای مسافرتی
 • بیمه مسئولیت مدیران واحدهای اقامتی
 • بیمه مسئولیت پارکنیک‌های عمومی
 • و…
بیمه مسئولیت مدنی تولیدکنندگان کالا

این بیمه مسئولیت تولید کننده کالا در قبال مصرف کننده را پوشش می‌دهد. در بسیاری از مواقع افراد از محصولاتی که شرکت‌ها و کارخانه‌ها تولید می‌کنند راضی نیستند. در صورتی که مصرف کننده‌ای به خاطر استفاده از محصولی دچار آسیب مالی یا جانی شود، شرکت تولید کننده مسئولیت این مشکل را به عهده دارد. بر اساس بیمه مسئولیت تولیدکنندگان محصول، این مسئولیت تحت پوشش شرکت بیمه‌گر خواهد بود و ضرر وارد شده به شخص ثالث را باید پرداخت کند.

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگاه

پوشش این بیمه برای مسئولیت‌های وکیل در قبال موکلین خود است. بر اساس این بیمه در صورتی که وکیل (بیمه‌گذار) بر اثر اشتباه غیر عمدی یا قصور در دفاع از موکل خود باعث ضرر مالی به وی شود؛ بیمه‌گر ضرر وارد شده را پوشش داده و به موکل بیمه‌گذار زیان را پرداخت می‌کند.

بیمه مسئولیت قراردادی

تا اینجای مقاله گفتیم که بیمه مسئولیت شامل سه بخش بیمه مسئولیت مدنی، بیمه مسئولیت قراردادی و بیمه مسئولیت متقابل می‌شود. بیمه مسئولیت مدنی و انواع آن را به شما معرفی کردیم. حال وقت آن است که بدانیم بیمه مسئولیت قراردادی چیست؟

اگر هنگامی که بین دو نفر قراردادی صورت بگیرد و در اثر نقض قرارداد و تعهد یکی از طرفین آسیب ببیند (جانی یا مالی) بیمه مسئولیت قراردادی می‌تواند آن را پوشش دهد. در حقیقت این بیمه مسئولیت تعهدات بیمه گذار را به عهده می‌گیرد.

بیمه مسئولیت متقابل

این بیمه مانند بیمه مسئولیت قراردادی است با این تفاوت که تعهد یک جانبه را شامل می‌شود. به زبان ساده بیمه مسئولیت متقابل، مربوط به تعهد یک فرد به افراد دیگر است. پوشش‌های این بیمه بسیار زیاد است و به همین دلیل توسط شرکت‌های زیادی ارائه نمی‌شود.

خسارت هایی که تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار نمی گیرند

 • نجات مصدوم توسط بیمه گذار از مسئولیت بیمه گذار این بیمه نامه نیست.
 • جرایم و مجازات قابل خرید و کیفری و حقوقی
 • تشعشعات هسته ایی و رادیواکتیو
 • خسارت هایی که با تقلب یا به صورت عمد اتفاق افتاده باشند.
 • خسارت ناشی از جنگ و انقلاب و شورش و اعتصاب و …
 • خسارت ناشی از تخلف از قوانین و نظامات دولتی

نکته: به طور کلی بیمه نامه مسئولیت فقط در ایران پوشش داده می شود.

وظایف و مسئولیت بیمه‌گذار و بیمه‌گر در بیمه مسئولیت

در این بیمه نیز مانند همه ی بیمه‌های دیگر شخص بیمه گذار و شرکت بیمه گر تعهدات و وظایفی دارند که آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

تعهدات بیمه گر

 • پرداخت خسارت به طور کامل و در سریع‌‌ترین زمان ممکن به ‌بیمه‌گذار
 • بیمه گر باید تمام تعهدات، شرایط و تکالیف بیمه گر را در هنگام عقد قرارداد بیمه‌نامه به شخص بیمه‌گذار اعلام کند تا هیچ حقی از وی باطل نشود.
 • مواردی که باعث از بین رفتن حق بیمه گذار می‌شود، در قرار داد بیمه باید ذکر شود.
 • حفظ اسرار شخصی و کاری بیمه گذار
 • در صورت بروز حادثه بیمه گر باید از محل وقوع حادثه دیدن کند.

تعهدات بیمه گذار

 • مانند تمام بیمه‌های دیگر، بیمه گذار باید در تاریخ مقرر حق بیمه خود را پرداخت کند.
 • ‌بیمه‌گذار در هنگام انعقاد قرارداد بیمه، موظف است اطلاعات خود را در مورد میزان خطر ‌‌بیمه شده به طور کامل در اختیار بیمه گر قرار دهد.
 • اگر در طول مدت بیمه، تغییراتی در موضوع بیمه اتفاق بیافتد که باعث افزایش احتمال حادثه یا افزایش خطر شود، حتما باید به بیمه گر اطلاع داده شود.
 • بیمه گذار برای جلوگیری از وقوع حادثه باید اقدامات لازم را به ارمغان آورد. اگر ثابت شود که وی در وظیفه خود کوتاهی کرده است، بیمه گر می‌تواند میزان پرداخت خسارت را کاهش دهد.
 • در صورت وقوع حادثه در اسرع وقت بیمه گذار باید به بیمه گر حادثه را اطلاع دهد. (حداکثر 5 روز)
 • مدارک و اطلاعات مربوط به حادثه باید در اختیار شرکت بیمه قرار گیرد.

هزینه بیمه مسئولیت

قیمت بیمه مسئولیت به عوامل بسیار زیادی مربوط می‌شود. اما به طور کلی طبقه شغلی کارکنان، پوشش‌های نقص عضو، تعداد پوشش‌های فوت، نوع فعالیت کاری، تعداد دفعات پرداخت دیه، تعداد افراد تحت پوشش و بسیاری موارد دیگر در هزینه بیمه مسئولیت تاثیر گذار هستند.

جمع بندی

همان طور که دیدید در این مقاله توضیح دادیم که بیمه مسئولیت چیست؟ بیمه مسئولیت انواع مختلفی از جمله بیمه مسئولیت مدنی، بیمه مسئولیت قراردادی و بیمه مسئولیت متقابل دارد که هرکدام از آن‌ها را توضیح دادیم. این بیمه شامل پوشش‌های زیادی است. البته این بیمه شامل موارد دیگری نیز است که فرصت توضیح آن‌ها در این مقاله وجود نداشت. امیدواریم که این مطلب برای آشنایی شما با بیمه مسئولیت مفید واقع شده باشد. نظر شما چیست؟ آیا تا به حال از بیمه مسئولیت استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما پوشش‌های این بیمه تا چه اندازه مفید هستند؟ دیدگاه خود را با ما درمیان بگذارید.

 

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *