در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث چه باید کرد؟

به همراه داشتن بیمه شخص ثالث در تصادفات از مدارکی است که برای تمام رانندگان اجبار است. اما در دنیای شلوغ پر دردسر امروزی، برای هرکسی ممکن است که مدارک و وسایل خود را گم کنند. این موضوع شاید حتی برای شما هم پیش آید. اما آیا می‌دانید بعد از گم شدن مدرک بیمه شخص ثالث خود باید چه کاری انجام دهید؟ در این مقاله توضیح می‌دهیم که اگر بر حسب اتفاق بیمه شخص ثالث شما گم شد یا به سرقت رسید چه اقداماتی باید انجام دهید؟

مشکلات ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث

قبلا در مقاله بیمه شخص ثالث درباره این بیمه و شرایط و تخفیفاتش توضیحات کاملی دادیم که در صورت نیاز می‌توانید مطالعه کنید. همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث در تصادفات، خسارات وارد شده به شخص زیان دیده را، چه خسارات مالی باشد و چه جانی جبران می‌کند. با در نظر گرفتن این موضوع اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث در هنگام تصادفات جاده‌ای مشخص می‌شود. اما نداشتن بیمه شخص ثالث ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی شود که در ادامه خواهیم دید.

  • توقف خودرو توسط پلیس

همان‌طور که بالاتر نیز گفتیم، به همراه داشتن بیمه شخص ثالث برای رانندگان اجباری است. در صورتی که پلیس به هر دلیل خودروی شخصی را متوقف کند و مدرک بیمه شخص ثالث به همراه نداشته باشد، خودرو به پارکینگ منتقل خواهد شد. توجه کنید حتی اگر شخص، تخلف رانندگی‌ای مرتکب نشده باشد، خودرو به پارکینگ منتقل خواهد شد. به این ترتیب علاوه بر صرف هزینه، زمان زیادی نیز باید صرف بیرون آوردن خودرو به پارکینگ شود.

بنابراین در صورتی که بیمه شخص خود را گم کردید، در اولین فرصت این موضوع را به شرکت بیمه گزارش و اقدام به دریافت گواهی بیمه شخص کنید.

نکته: در صورتی که گم شدن بیمه شخص ثالث را گزارش کرده‌اید و هنوز گواهی بیمه به دست شما نرسیده باشد و خودروی شما متوقف شود، نگران نباشید، طی عملیات ساده‌ای می‌توان خودرو را از پارکینگ بیرون آورد.

  • مشکلات هنگام تصادف

هنگامی که حادثه‌ی رانندگی رخ می‌دهد، دو طرف حادثه، چه فرد زیان دیده و چه فرد مقصر هردو باید بیمه شخص ثالث را به همراه داشته باشند. معمولا بعد از حادثه و بررسی آن توسط افسر راهنمایی رانندگی بیمه‌نامه‌ها بین راننده‌ها جابجا می‌شوند تا به خسارت خود رسیدگی کنند. در این بین درصورتی که هر یک از راننده‌ها بیمه شخص ثالث نداشته باشد خودروی او به پارکینگ منتقل خواهد شد.

  • سوء استفاده از بیمه شخص ثالث

در مواقعی نیز افراد سودجو  و کلاهبردار می‌توانند با دست بردن در بیمه شخص ثالث و تغییر جزئی آن مشکلاتی برای بیمه‌گذار به وجود آورند. فرد بیمه‌گذار در صورتی که بعد از سرقت بیمه‌نامه شخص ثالث برای اعلام گم شدن بیمه اقدام نکرده باشد مشکلاتی برای وی به وجود خواهد آمد.

به عنوان مثال ممکن است فرد کلاهبردار با تغییر اطلاعات بیمه‌نامه از آن برای خسارات ساختگی و یا حتی تصادفات با خسارت جانی و مالی استفاده کند. همچنین ممکن است از طریق این بیمه‌نامه از شرکت بیمه خسارت بگیرد. حتی از این بیمه‌نامه در هنگام خسارات جانی می‌توان به عنوان وثیقه استفاده کرد و مشکلات بزرگی برای شخص بیمه‌گذار به وجود آورند. بنابراین مهم است که در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث حتما این موضوع را به شرکت بیمه گزارش کنید.

مشکلات ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث
مشکلات ناشی از گم شدن بیمه شخص ثالث

نحوه دریافت گواهی مفقودی بیمه‌نامه شخص ثالث

تا اینجا با مشکلاتی که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث پیش می‌آید آشنا شدیم. حال باید بدانیم که بعد از گم شدن بیمه شخص ثالث چه باید بکنیم؟ اولین کار بعد از گم شدن بیمه‌نامه این است که به شورای حل اختلاف یا کلانتری مراجعه کرده و نامه‌ای مبنی بر گم شدن بیمه شخص ثالث را دریافت کنید. سپس با به همراه داشتن مدارک خودرو (سند خودرو) و کارت ملی به شرکت بیمه خود مراجعه کنید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که بیمه‌نامه المثنی صادر نخواهد شد. در این حالت فقط یک گواهی از بیمه شخص ثالث به فرد بیمه‌گذار تعلق می‌گیرد. بیمه‌گذار این گواهی را تا زمان تمدید بیمه‌نامه نزد خود نگه می‌دارد و به عنوان جایگزین بیمه‌نامه از آن استفاده می‌کند. در صورتی که در طی این مدت فرد دچار تصادف یا خسارتی شود می‌تواند از گواهی بیمه ثالث استفاده کند.

نکته: برای دریافت گواهی مفقودی حتما باید نام شرکت بیمه‌ی خود را بدانید. در صورتی که نام شرکت بیمه خود را فراموش کرده‌اید نگران نباشید؛ با مراجعه به سامانه سنهاب و ارائه کد یکتای بیمه‌نامه یا شماره بیمه‌نامه نام شرکت بیمه خود را بدانید. همچنین اگر کد یکتا و شماره بیمه‌نامه خود را نیز فراموش کرده‌اید با ارائه شماره کد ملی نیز می‌توانید از نام شرکت بیمه خود اطلاع پیدا کنید.

گواهی مفقودی شخص ثالث چیست؟

همان‌طور که گفتیم برای بیمه‌های شخص ثالث المثنی صادر نمی‌شود. به افرادی که بیمه شخص ثالث خود را گم کرده‌اند گواهی مفقودی یا گواهی المثنی شخص ثالث تحویل داده می‌شود. ارزش قانونی این گواهی با اصل آن هیچ تفاوتی ندارد و در موارد نیاز مانند حادثه‌های رانندگی از این گواهی می‌توان به جای بیمه شخص ثالث استفاده کرد. همچنین ذکر این نکته نیز مهم است که صدور گواهی مفقودی در تمام شرکت‌های بیمه رایگان است و بدون دریافت هزینه انجام می‌شود.

چرا برای بیمه نامه شخص ثالث المثنی صادر نمی شود؟

به دلیل اینکه ممکن است صدور المثنی کمی زمان‌بر باشد. در حقیقت صدور گواهی مفقودی به صورت رایگان و در زمان کمی انجام می‌شود و از سوء استفاده‌ی افراد سودجو و کلاهبردار جلوگیری می‌شود. به همین دلیل برای بیمه شخص ثالث گواهی المثنی صادر نمی‌شود و به افراد گواهی مفقودی داده می‌شود.

جمع بندی

گم شدن یا دزدیده شدن بیمه شخص ثالث ممکن است برای هرکسی پیش بیاید. همان‌طور که دیدید به همراه داشتن این بیمه‌نامه ضروری است و در صورت نداشتن آن در هنگام تصادفات ممکن است مشکلات متعددی برای شما پیش آید. بنابریان جهت جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی، هنگامی که بیمه شخص ثالث را گم کردید، حتما در اولیل فرصت برای دریافت گواهی مفقودی بیمه شخص ثالث اقدام نمایید. امیدواریم که این مقاله باب میل شما بوده باشد و جواب سوالات شما را داده باشیم. در صورتی که همچنان سوالی دارید همکاران ما در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهند بود.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *