بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

افزایش روزافزون تصادفات جاده‌ای و خسارات مالی و جانی ناشی از آن، صاحبان وسایل نقلیه را مجبور می‌کند تا برای جبران زیان‌ها، وسایل خود را بیمه کنند. موتور سواران نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن‌ها نیز می‌توانند همانند خودرو از دو نوع بیمه نامه استفاده نمایند:

  1. بیمه شخص ثالث موتور سیکلت
  2. بیمه بدنه موتور سیکلت

 پوشش‌های بیمه بدنه را در مورد خودرو می‌توانید در مقاله “خرید بیمه بدنه” بخوانید. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط و پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتور سیکلت توضیح دهیم. پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

خرید این بیمه نامه همانطور که برای اتومبیل‌ها اجباری است، برای موتور سیکلت‌ها هم اجباری می‌باشد. اما متاسفانه طبق آمار موجود، بیش از 90 درصد موتور سواران بدون داشتن این بیمه نامه در خیابان‌ها تردد می‌کنند. این به این معناست که در صورت بروز حوادث ناگوار خسارات بسیار زیادی گریبان‌گیر افراد خواهد شد. با داشتن بیمه نامه شخص ثالث در صورت بروز هر گونه حادثه، خسارات مالی و جانی که راننده مقصر باعث آن بوده است تا سقف تعهدات بیمه پرداخت می‌شود. خسارات جانی وارد شده بر راننده نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. در ادامه این پوشش‌ها را بررسی می‌کنیم.

پوشش‌های بیمه نامه شخص ثالث موتور سیکلت

ماهیت این بیمه نامه همانند بیمه شخص ثالث خودرو است. در صورت بروز حادثه، می‌توانید با داشتن این بیمه نامه از پوشش‌های زیر بهره مند شوید:

  • خسارات مالی و جانی به شخص ثالث: با بروز حادثه، اگر به شخصی جز راننده مقصر خسارتی وارد شود، مطابق آنچه در بیمه نامه ذکر شده می‌توان از شرکت بیمه خسارت دریافت کرد.
  • خسارات جانی به راننده مقصر: اگر در جریان تصادف راننده مقصر دچار خسارات جانی شود، شرکت بیمه موظف است آن را جبران نماید.

نکته: خسارات جانی غرامت فوت و هزینه‎های پزشکی و درمانی را شامل می‌شود.

 مدت زمان بیمه نامه شخص ثالث موتور سیکلت

می‌دانیم که در اکثر بیمه نامه‌ها امکان خرید به صورت کوتاه مدت وجود دارد. برای مثال می‌توانید از پوشش‌های 3 ماهه یا 6 ماهه انواع بیمه نامه استفاده کنید. اما این امکان برای بیمه شخص ثالث موتور سیکلت وجود ندارد. به بیان دیگر اگر مایل به خرید این بیمه نامه برای وسیله خود هستید، فقط می‌توانید از پوشش‌های یک ساله آن بهره‌مند شوید.

نرخ بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

تعیین قیمت این بیمه نامه، به فاکتورها و پارامترهای مختلفی بستگی دارد. در ادامه به توضیح و بررسی این پارامترها خواهیم پرداخت:

  1. سال تولید موتور

سال تولید موتور سیکلت در تعیین حق بیمه نقش محوری و اساسی دارد. هرچه موتور قدیمی‌تر باشد، ریسک‌پذیری آن بالاتر و نرخ بیمه نامه آن بیشتر است.

  1. نوع موتور سیکلت

موتور سیکلت‌ها را با توجه به تعداد چرخ‌ها می‌توان دسته‌بندی نمود:

  • موتور سیکلت دوچرخ
  • متور سیکلت سه چرخ

علاوه بر دو نوع بالا نوعی از موتور سیکلت برقی نیز وجود دارد. به طور کلی با افزایش تعداد چرخ‌ها نرخ بیمه نامه نیز افزایش می‌یابد. در نتیجه نرخ بیمه نامه در موتورهای سه چرخ از موتورهای دارای دو چرخ بیشتر است.

  1. تعداد سیلندر

تعداد سیلندرهای موتور به عنوان یک عامل موثر در نرخ بیمه نامه شخص ثالث، می‌تواند باعث افزایش یا کاهش هزینه‌های بیمه نامه باشد. یک موتور می‌تواند دارای بیش از 3 سیلندر باشد. هر چه تعداد سیلندرها افزایش یابد، هزینه‌ی بیمه افزایش پیدا می‌کند.

  1. ساختار موتور

نرخ بیمه نامه شخص ثالث برای انواع موتورهای دنده‌ای و برقی متفاوت است. افزایش قدرت موتور باعث افزایش نرخ بیمه نامه می‌شود.

چهار عامل بالا، اصلی ترین عوامل در تعیین حق بیمه شخص ثالث موتور سیکلت هستند. علاوه بر این فاکتورها، عوامل دیگری نیز در قیمت بیمه نامه موثر هستند. برای مثال می‌توان به تخفیف عدم خسارت بیمه موتور سیکلت اشاره کرد.

تخفیف عدم خسارت بیمه شامل تخفیف‌هایی است که به دلیل عدم استفاده از بیمه نامه سال‌های قبل، به بیمه گزار تعلق می‌‌گیرد. سقف این تخفیف تا 70 درصد است و مقدار آن روی بیمه نامه ذکر می‌شود. علاوه بر این اگر از زمان سررسید بیمه نامه گذشته باشد و قصد تمدید آن را داشته باشید، باید مبلغی را بابت جریمه دیرکرد بپردازید. اگر می‌خواهید مشمول این جریمه دیرکرد نشوید باید قبل از زمان سررسید بیمه اقدام به تمدید آن نمایید.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت
بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

امکان پرداخت اقساطی

 سوال دیگری که معمولا در این زمینه مطرح می‌شود، این است که آیا امکان پرداخت اقساطی حق بیمه برای بیمه گزار وجود دارد یا خیر.

میانگین حق بیمه در این بیمه نامه، 500هزار تومان است. البته ممکن است این مقدار با درنظر گرفتن هر یک از عوامل بالا بیشتر یا کمتر شود. با توجه به قیمت مطرح شده مشخص است که شرکت‌های بیمه تمایل زیادی به دریافت این مبلغ به صورت اقسطی ندارند. اما برخی شرکت‌ها در جهت تامین رفاه حال مشتریان این امکان را برای آنان  فراهم کرده اند.

انتقال بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

انتقال بیمه برای چه زمانی است؟ زمانی که فرد بخواهد وسیله نقلیه خود را بفروشد ممکن است بخواهد بیمه آن را به مالک بعدی منتقل کند. به این دلیل که بیمه شخص ثالث مربوط به وسیله نقلیه است و نه خود شخص، همزمان با انتقال مالکیت وسیله، بیمه نیز منتقل خواهد شد.

اگر بخواهیم فقط مالکیت وسیله نقلیه را به خریدار منتقل کنیم و خودمان همچنان از بیمه نامه استفاده کنیم باید چه کاری انجام دهیم؟

در این صورت باید با همراه داشتن سند موتور سیکلت، به یکی از شعب بیمه مراجعه کرده و تخفیف‌های موجود را به مدت 6ماه تا یک سال حفظ کنید. در این صورت با خریدن موتور سیکلت جدید در این مدت، بیمه نامه به موتور جدید منتقل می‌شود.

  استعلام بیمه نامه موتور سیکلت

برای دریافت استعلام این بیمه نامه می‌توان  به دو صورت سنتی و آنلاین عمل کرد.

برای استعلام به شیوه سنتی باید با صرف زمان زیاد به یکی از شعب بیمه مراجعه کنید و یا می‌توانید با نمایندگی بیمه تماس بگیرید. اما با استفاده از روش آنلاین می‌توانید در هر زمان و مکانی با دسترسی به اینترنت اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین می‌توانید با وارد کردن اطلاعات خود، از نرخ انواع بیمه نامه آگاه شوید و بهترین بیمه نامه را انتخاب کنید.

با توجه به قیمت مناسب بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و همچنین افزایش تصادفات جاده‌ای و خطرات جانی که موتورسواران را تهدید می‌کند، توصیه می‌کنیم حتما این بیمه نامه را خریداری کنید. با خرید این بیمه نامه علاوه بر  تامین امنیت جانی و مالی خود، می‌توانید به امنیت جامعه کمک کنید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *