بیمه نامه ساختمان

هر ساختمان اداری، مسکونی، تجاری و … که چند طبقه باشد، به آسانسور احتیاج دارد. با توجه به ماهیت پرخطری که این وسیله‌ی پرکاربرد دارد، لزوم خرید بیمه‌ نامه‌ مسئولیت آسانسور مشخص می‌شود.

در این مقاله قصد داریم، شما را با چیستی این بیمه‌ نامه و لزوم خرید آن آشنا کنیم.

بیمه‌ نامه آسانسور چیست؟

بیمه‌ی آسانسور یکی از زیرمجموعه‌های بیمه‌ی مسئولیت است. یعنی در زمان صدور، این بیمه تحت عنوان بیمه‌ی مسئولیت آسانسور برای شما صادر می‌شود.

تهیه‌ی این بیمه معمولا بر عهده‌ی مدیر ساختمان است. زیرا در صورت بروز هرگونه خطر که خسارتی را به همراه داشته‌باشد، مدیر ساختمان، شرکت‌های سرویس و نگهداری آسانسور مسئول حادثه هستند و باید خسارت پیش آمده را جبران نمایند.

آیا بیمه مسئولیت آسانسور اجباری است؟

با توجه به قانون تملک آپارتمان‌ها، درصورت بروز هرگونه حادثه در آسانسور مسئولیت آن با مدیر ساختمان می‌باشد. لذا الزامی است که مدیران ساختمان‌ها بیمه‌ی مسئولیت آسانسور را برای ساختمان تهیه کنند. در غیر این صورت با بروز کوچک‌‌ترین حادثه‌ای که منجر به خسارت مالی یا جانی شود، تنها کسی که به دردسر می‌افتد مدیر ساختمان خواهد بود.

بیمه آسانسور بیشتر مناسب چه مراکزی است؟

با توجه به رشد روزافزون ساختمان های چندطبقه، نیاز به آسانسور برای سهولت رفت‌وآمد ضروری است. با توجه  به حوادث غیرمترقبه ای که هرآن امکان وقوع آن‌ها وجود دارد، هر ساختمانی که  آسانسور یا بالابرهای مخصوص حمل بار داشته‌باشد،لازم است که این نوع بیمه‌ نامه را تهیه کند.

همچنین این نکته را باید در نظر داشته‌باشید که شرکت بیمه‌کننده در صورت بروز هرگونه مشکلاتی  اقدام به پرداخت هزینه نمی‌کند. بیمه از جایی خسارت را پرداخت خواهد کرد که در ابتدا شما تعمیرات لازم را انجام دهید و سپس اتفاقی غیر منتظره رخ دهد.

حق بیمه در بیمه آسانسور چقدر است؟

فاکتورهای زیر در تعین حق بیمه (قیمت) بیمه آسانسور تأثیرگذارند:

1- تعداد آسانسورها
2- میزان تعهدات برای هزینه‌های پزشکی، دیه فوت و نقص عضو و خسارات مالی
3- تعداد ایستگاه‌های توقف آسانسور
4- نوع آسانسور (مسافربر یا باربر)
5- ظرفیت آسانسور
6- نوع کاربری ساختمان (مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی

نکته اول: معمولا در بیمه آسانسور موارد فوق در تعیین حق بیمه اثر می‌گذارند؛ اما با توجه به سیاست‌های مدیریتی و نوع طراحی محصول در شرکت‌های بیمه‌گر مختلف، ممکن است فاکتورهای دیگری نیز در تعیین حق بیمه به عنوان ملاک شناخته‌شوند. همچنین در برخی موارد اضافه نرخ یا تخفیف نیز اعمال می‌شود.

نکته دوم: قیمت بیمه آسانسور، مثل بیمه خودرو متغیر است زیرا به دیه و هزینه های پزشکی بستگی دارد و معمولا بیش از 50 هزار تومان است. همچنین با توجه به افزایش  نرخ تورم این قیمت همواره رو به افزایش است.

وظایف مدیر ساختمان

برای بسیاری از افراد هنوز این سوال وجود دارد که پرداخت‌کننده‌ی خسارت‌های ناشی از آسانسور کیست. برخی معتقدند که مستاجر باید این هزینه را بپردازد و برخی معتقدند که مالک ساختمان مسئول است.

اما نکته‌ی مهم این است که پرداخت‌کننده‌ی نهایی کسی جز مدیر ساختمان نخواهدبود. در نتیجه مدیران ساختمان‌ها بهتر است از ابتدا دید مثبتی به بیمه‌ی آسانسور داشته باشند.

لازم است مدیران قبل از تهیه و خرید این بیمه‌ نامه، سه ملاک زیر را جهت اطمینان از استاندارد بودن آسانسور و یا بالابر مورد بررسی قرار دهند:

بررسی گواهی استاندارد آسانسور پس از راه اندازی

در زمان نصب و راه‌اندازی، لازم است آسانسور توسط تیم بررسی موسسه بررسی شود و گواهی استاندارد دریافت کند. معمولا هنگام اخذ گواهی پایان کار در هر ساختمانی، شهرداری گواهی استاندارد آسانسور را نیز از سازنده می‌خواهد.

سرویس های دوره ای و سالانه آسانسور

مدیران ساختمان وظیفه دارند که با شرکت های متخصص در زمینه تعمیرات و نگهداری آسانسور قرارداد ببندد.

جدا کردن کاربری آسانسور

مدیر ساختمان باید نوع آسانسور(نفربر یا کالابر) را مشخص کند.

بیمه مسئولیت آسانسور چه تعهداتی دارد؟

مواردی که در زیر ذکر کرده‌ایم در بیمه‌ی مسئولیت آسانسور تحت پوشش قرار می‌گیرد:

هزینه پزشکی

غرامت فوت

غرامت نقص عضو

نکته: بیمه‌ی آسانسور فقط خساراتی را می‌پردازد که در حین استفاده افراد و در کابین رخ می‌دهد. این یعنی در قبال خساراتی که خارج از کابین آسانسور رخ می‌دهد، هیچ مسئولیتی را بر عهده نمی‌گیرد.

یک آسانسور استاندارد، دارای چه مولفه‌های امنیتی است؟

یکی از قسمت های امنیتی یک آسانسور، زنگ هشداری است که احتمالا تا به حال آن را دیده‌اید. کاربرد آن برای زمانی است که در آسانسور حبس شده‌اید و می‌خواهید به دیگران اطلاع دهید. انرژی این زنگ‌ها از باتری آسانسورها تامین می‌شود.

یکی دیگر از این مولفه‌ها، توقف اضطراری است که باعث توقف آسانسور می‌شود. یکی از مهم‌ترین آن‌ها لیمیتر است. محدود کننده لیمیتر شامل دو قرقره است که یکی از آن‌ها روی کف چاه آسانسور و دومی در اتاق موتور قرار داده‌شده است. زمانی که سرعت آسانسور از حد مشخص شده بیشتر شود، این قرقره ها سرعت را کاهش می دهند.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *