تفاوت بیمه بازرگانی و بیمه اجتماعی

بدون شک امروزه بیمه در زندگی همه افراد وجود دارد و حتی ممکن است نقش پررنگی را ایفا کند. بیمه اجتماعی و بیمه بازرگانی دو نوع متفاوت از بیمه هستند که اگرچه هردو برای کمک و مقابله در خطرات هستند اما فرق‌هایی نیز با یکدیگر دارند. در این مقاله از سایت بیمه پاسارگاد دو بیمه بازرگانی و اجتماعی را توضیح می‌دهیم و تفاوت‌های آن‌ها را با یکدیگر بیان می‌کنیم. اما برای این که این موضوع ساده‌تر و قابل فهم‌تر باشد بهتر است قبل از آن بدانیم که بیمه چیست؟

تعریف بیمه

بر اساس قانون بیمه ایران، به قراردادی که به  موجب آن یک طرف (بیمه‌گر) تعهد می‌کند در ازای دریافت وجه به صورت قسطی، از طرف دیگر (بیمه‌گذار) در صورت بروز حادثه خسارت وارد شده بر او را جبران کند یا وجه نقد معینی به وی بپردازد. در این قرارداد شرکت بیمه را بیمه‌گر، شخص یا اشخاص بیمه شده را بیمه‌گذار و وجه پرداختی به شرکت بیمه را حق بیمه می‌گویند.

بیمه اجتماعی (اجباری) چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم بیمه اجتماعی یا اجباری بیمه‌ای است که گاهی به آن بیمه حمایتی نیز می‌گویند. این بیمه جهت کمک و حمایت از طبقات ضعیف‌تر و کم درآمد جامعه به وجود آمده است. حق بیمه در بیمه اجتماعی براساس حقوق و درآمد فرد تعیین می‌شود. از دلایل به وجود آمدن بیمه اجباری افزایش رفاه عموم و کمک به مردم است. همچنین این بیمه با هدف پوشش نیروی کار به وجود آمده است اما بیمه بازرگانی این هدف را دنبال نمی‌کند. از انواع این بیمه می‌توان به بیمه شخص ثالث اشاره کرد.

بیمه بازرگانی (اختیاری) چیست؟

بیمه بازرگانی همان‌طور که از نام آن پیداست اختیاری بوده و افرا با میل و اراده خود اقدام به خرید آن می‌کنند. در این نوع بیمه شرکت بیمه در قبال دریافت حق بیمه از شخص وی را تحت پوشش‌های بیمه‌ای قرار می‌دهد. میزان پوشش در بیمه بازرگانی براساس میزان سرمایه تعیین می‌شود. این بیمه هم مانند بیمه اجتماعی بیمه‌گر به صورت ماهانه مبلغی تحت عنوان حق بیمه به شرکت بیمه می‌پردازد تا از پوشش‌های بیمه‌ای برخوردار شود. اما معمولا افراد برای اطمینان و پشتوانه و حمایت از فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی خود این بیمه را خریداری می‌کنند. بیمه بازرگانی انواع مختلفی دارد که از نظر موضوع می‌توانیم به بیمه بدنه خودرو، بیمه آتش سوزی، بیمه مهندسی یا بیمه عمر اشاره کرد.

انواع بیمه بازرگانی

بیمه اختیاری به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

  1. بیمه اموال

مهم‌ترین ویژگی این مورد خسارتی بودن آن است. به این معنی که شرکت بیمه در مقابل اموال زیان دیده شخص بیمه‌گذار موظف به پرداخت خسارت می‌باشد. مانند بیمه آتش سوزی یا بیمه حوادث طبیعی!

  1. بیمه مسئولیت

این نوع بیمه مسئولیت بیمه‌گذار را در قبال اشخاص ثالث را بیمه می‌کند. بنا به قانون کشور هر شخص در قبال خسارتی که به جان و مال شخص دیگری وارد می‌کند، مسئول است.

  1. بیمه اشخاص

این نوع بیمه‌های حوادث، بیمه‌های درمان و بیمه‌های عمر را شامل می‌شود. این بیمه حوادثی را پوشش می‌دهد که حادثه‌ای منجر به فوت یا نقص عضو فرد شود.

در ادامه مطلب تفاوت‌های بیمه اجتماعی و بازرگانی را شرح می‌دهیم.

تفاوت های بیمه بازرگانی و بیمه اجتماعی

  • بیمه اجتماعی براساس قانون برای همه اجباری است اما بیمه بازرگانی اختیاری است.
  • روابط بیمه‌گر و بیمه گذار در بیمه اجتماعی بر اساس مصوبات قانونی تعیین شده است. اما در بیمه‌های بازرگانی قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار به نوعی توافقی بوده است و پوشش‌های آن با توافق دو طرف تعیین می‌شود.
  • اگر در بیمه اجتماعی پرداخت حق بیمه به تأخیر بیافتد، خدمات بیمه ادامه خواهد داشت. اما در بیمه‌های بازرگانی اگر بیمه‌گذار حق بیمه خود را پرداخت نکند، بیمه‌گر نیز می‌تواند به تعهدات خود عمل نکند
  • بیمه اجتماعی از سه گروه تشکیل می‌شود. این سه گروه شامل بیمه‌گذار، شرکت بیمه و دولت است. به این معنی است که دولت بر کار شرکت بیمه و شخص نظارت می‌کند. اما در بیمه بازرگانی طرفین قراداد فقط بیمه‌گر و بیمه‌گذار هستند.
  • در بیمه بازرگانی تمام حق بیمه توسط بیمه‌گذار پرداخت می‌شود. اما در بیمه‌های اجتماعی بخش زیادی از حق بیمه توسط کارفرما پرداخت می‌شود و فقط بخش کوچکی از آن توسط کارمند پرداخت می‌شود.
  • در بیمه اجتماعی حق بیمه براساس میزان حقوق و دستمزد تعیین می‌شود. اما در بیمه‌های بازرگانی حق بیمه براساس سرمایه، نوع پوشش‌های انتخاب شده و احتمال وقوع ریسک تعیین می‌شود.

همان‌طور که مشاهده کردید دو بیمه اجتماعی و بازرگانی به طور کلی جهت حمایت و کمک به افراد و حفظ سرمایه آن‌ها به وجود آمده است. اما در جزئیات تفاوت‌هایی با هم دارند. در این مقاله تفاوت‌های بیمه اجتماعی و بازرگانی را شرح دادیم. امیدواریم که جواب سوالات خود را با خواندن این مطلب به دست آورده باشید. در صورتی که همچنان به کمک نیاز دارید، سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *