بیمه ورزشی چیست؟

به قردادی که بین فدراسیون ورزشی پزشکی و فرد ورزشکار بسته می‌شود، بیمه‌نامه ورزشی می‌گویند. طی این قرارداد فدراسیون متعهد می‌شود در صورت بروز حادثه و خسارت جانی در اثر حادثه ورزشی، خسارت ناشی را پرداخت نماید. در ازای انجام این کار فدراسیون از ورزشکار حق بیمه دریافت خواهد کرد. این بیمه‌نامه از زیرمجموعه‌های بیمه حوادث است.

حق عضویت بیمه ورزشی

با پرداخت حق بیمه به فدراسیون، ورزشکار کارتی را دریافت می‌کند. دریافت این کارت به منزله بیمه شدن فرد در مقابل حوادث می‌باشد. با داشتن این کارت در سال 98 فرد موظف بود ماهانه 20 هزار تومان به عنوان حق بیمه پرداخت نماید. این تعرفه برای ورزشکاران حوزه شهری است و تعرفه برای ورزشکاران عشایر و روستایی 15هزار تومان بوده است. تعرفه حق بیمه ورزشی سالانه توسط فدراسیون اعلام شده و به حساب آن واریز می‌شود.

نحوه ثبت نام در بیمه ورزشی و دریافت کارت بیمه

ثبت نام  برای دریافت این بیمه‌نامه فقط به صورت اینترنتی امکان پذیر است و از طریق سایت فدراسیون پزشکی ورزشی انجام می‌شود.

پس از انجام ثبت نام، فرد ورزشکار باید با ارائه عکس و کپی کارت ملی خود برای دریافت کارت بیمه ورزشی خود اقدام نماید. اگر فرد ورزشکار با هویت روستایی و عشایری خواستار دریافت این کارت است، علاوه بر مدارک گفته شده ارائه مدارک زیر نیز اجباری می‌باشد:

 • معرفی‌نامه رسمی از هیات‌های روستایی و عشایری
 • تاییدیه دهداری و یا شورای اسلامی روستای ورزشکار مبنی بر سکونت وی در روستا (ذکر آدرس خانه فرد در روستا نیز می‌تواند کافی باشد.)

تعهدات بیمه ورزشی

 1. تعهدات بیمه ورزشی 72 ساعت پس از صدور کارت آن فعال خواهد شد.
 2. ورزشکار باید در هر مسابقه، تمرین و فعالیت ورزشی که انجام می‌دهد، کارت بیمه ورزشی خود را به همراه داشته باشد. به بیان دیگر انجام هرگونه فعالیت ورزشی بدون داشتن کارت بیمه ورزشی برای ورزشکار غیر مجاز خواهد بود.
 3. در صورتی که ورزشکار در حین طبیعت‌گردی یا کوه‌نوردی دچار آسیب‌های جسمانی شود، مسئولیتی بر عهده فدراسیون ورزشی و پزشکی نخواهد بود.
 4. در صورتی که ورزشکار بدون داشتن کارت بیمه ورزشی به فعالیت بپردازد، مسئولیت حوادث و اتفاقات ناگواری که ممکن است بیفتد، بر عهده مربی‌ها و مسئولان برنامه خواهد بود.
 5. پرداخت هزینه‌های درمان، غرامت و نقض عضو در این بیمه‌نامه بر اساس مفاد آیین نامه خدمات درمانی فدراسیون پزشکی و ورزشی می‌باشد.
 6. اگر ورزشکار با وجود داشتن کارت بیمه ورزشی به فعالیت در باشگاه‌ها و ورزشگاه‌های بدون مجوز بپردازد، مشمول تعهدات بیمه‌نامه نخواهد شد.
 7. کارت بیمه ورزشی در هر سال باید تمدید شود. در غیر این صورت اعتباری نخواهد داشت.
 8. با تمدید به موقع بیمه‌نامه در سه سال متوالی، ورزشکار می‌تواند 5 برابر نرخ دولتی هزینه‌های درمانی دریافت کند.
 9. در صورتی که ورزشکار به جراحی احتیاج داشته باشد، می‌تواند با معرفی کردن خود به فدراسیون ورزشی، هزینه کمتری را بپردازد.
 10. قهرمانان مدال‌آور ورزشی می‌توانند از خدمات پزشکی و ورزشی سطح استان خود ب صورت رایگان استفاده کنند.
 11. انواع خدمات ارتوپدی، فیزیوتراپی، MRI، روان‌شناسی و تغذیه برای ورزشکاران دارای این بیمه‌نامه رایگان است. علاوه بر این هزینه‌های پزشکی آزمایشات نیز با تخفیف محاسبه خواهند شد.
 12. ورزشکاران از زمان آسیب‌دیدگی به مدت سه ماه فرصت دارند تا مدارک هزینه درمان خود را به هیئت ورزشی و پزشکی استان خود ارائه دهند.
 13. ورزشکار تنها در صورتی می‌تواند درمان آسیب‌های سال قبل خود را در سال جدید ادامه دهد که در تمدید بیمه‌نامه خود تاخیری نداشته باشد.

  تعهدات بیمه ورزشی
  تعهدات بیمه ورزشی

 مواردی که تحت پوشش ‌بیمه‌نامه ورزشی نیستند:

 1. هر گونه آسیب به دلایل غیر ورزشی حتی اگر در محیط ورزشی اتفاق افتاده باشد، تحت پوشش این بیمه‌نامه نخواهد بود.
 2. هزینه‌های حمل بیمار با آمبولانس
 3. در صورتی که هر داروی خارجی مشابه داخلی داشته باشد، تحت پوشش این بیمه‌نامه نخواهد بود. علاوه بر این هزینه داروهایی که به ورزش مربوط نیست هم پرداخت نمی‌شود.
 4. خسارات ناشی از حوادث رانندگی
 5. هزینه درمان‌های طبی کلاسیک مانند حجامت
 6. برخی از صورت‌حساب‌های بیمارستانی از جمله هزینه همراه، غذا و شرح حال و غیره
 7. هزینه‌های مربوط به عینک، اندام مصنوعی و پروتزها، بریس‌ها و عصا و غیره
 8. هزینه‌های ناشی از اقدامات تشخیصی نامرتبط با ورزش مانند تست‌های سیتولوژی
 9. هزینه‌های ناشی از هریک از بیماری‌های زیر حتی اگر در اثر فعالیت‌های ورزشی رخ دهد:

بیماری‌های قلبی، ریوی، گوارشی، کلیوی و خونی و همچنین بیماری‌های غیر مرتبی با فعالیت‌های ورزشی نظیر انواع فیستول، آبسه‌ها، انواع کیست و تومور ها و غیره!

صدور فرم گزارش حادثه ورزشی چگونه است؟

پس از بروز حادثه ورزشی باید فرمی تحت عنوان گزارش حادثه ورزشی تکمیل شود. این فرم در تمام هیات‌های ورزشی موجود می‌باشد. افرادی که مسئول اماکن ورزشی هستند باید در هنگام برگزاری مسابقات، کلاس‌ها و تمرینات آموزشی و یا به صورت کلی هرگونه فعالیت ورزشی این فرم را داشته باشند و در صورت بروز حادثه برای صدور و تنظیم آن مراحل زیر را انجام دهند:

 • فرم را به صورت دقیق و کامل پر کنند.
 • فرم پرشده باید توسط کادر پزشکی حاضر در محل بروز حادثه به صورت کامل مورد بررسی و تایید قرار بگیرد.
 • این فرم باید حداکثر طی دوهفته توسط مسئول مربوطه به هیأت پزشکی ورزشی و یا خود فرد آسیب دیده (ورزشکار) به هیأت پزشکی ورزشی تحویل داده شده و حادثه ورزشی در دبیرخانه هیأت ثبت شود.

توجه داشته باشید که ارائه فرم حتما باید در دوهفته اول پس از وقوع حادثه باشد. در غیر این صورت تایید ورزشی بودن حادثه غیر ممکن خواهد بود.

 میزان پرداخت‌ها در بیمه‌نامه ورزشی

افرادی که حداقل تعهدات را شامل می‌شوند، تا 2 برابر تعرفه دولتی و افرادی که مشمول حداکثر تعهدات می‌شوند تا 5 برابر تعرفه دولتی را می‌توانند دریافت نمایند.

در این مقاله شما را با بیمه ورزشی، تعهدات آن و همچنین تعرفه و شرایط این بیمه‌نامه آشنا کردیم. اگر شما هم یک ورزشکار هستید و به یک بیمه‌نامه مطمئن جهت تأمین خسارات احتمالی ناشی از حادثه نیاز دارید، پیشنهاد ما خرید بیمه‌نامه ورزشی به شماست.

ارسال یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *